Zubrowska - The Canister

Nakonec jim naložili pěkných pár ran na záda!
2012
Bollocks Records
20:58 (5 skladeb)
experimental death metal/chaotic hardcore
http://zubrowska.bandcamp.com

Tihle chlápci jsou považováni za přední evropské metalové vizionáře a tady máte několik důvodů proč. Předně se nesnaží za každou cenu drát do popředí zájmu, i když hudebně i lidsky jsou maximálně na výši. Jejich extravagantní brutální muzika garantuje také mnoho přemýšlivých a emotivních minut. Nic to však nemění na tom, že písně těchto Francouzů představují ztělesněné hudební zlo.

Více jak dekádu bezelstně skládají avantgardní metalové výstřelky, které nejlépe symbolizují variabilní kombinace death metalu a chaotického hardcoru. Nejaktuálnější materiál navíc svírá ve svých nabroušených nůžkách i epické momenty a hybné melodie. Prvotní mathcorový schizoidní dojem vyvolaný rychlostí a rytmickými přemety (á la The Dillinger Escape Plan) s přehledem posouvají do melancholických a teskných pocitů, vzdáleně zaslechnuvších ozvěn švédských Burst.

„Z takové hloubky průzračných emocí je pořádně obtížné dostat se zpátky nad hladinu.“

Nikoliv však útržkovité načrtnutí nápadu a honem k dalšímu. Songy i přes očividnou žánrovou rozmáchlost a okázalost působí celistvě. Nespoutanost instrumentální podporují spontánností vokální, která stojí a padá hned na dvojici rozličných hlasů. Nejenom agresí živ je jejich metal, takže řev plynule koreluje s lidštějším projevem a nikdo se tomu nepodivuje.

„The Canister“ motivuje intenzitou a zároveň tklivostí na ploše pouhopouhých dvaceti minut. Už za to jsou tihle úderníci hodni respektu. Když k tomu ještě přidávají silné melodické nápady, není šance jim uniknout. Zasnít se a zaposlouchat je v tomto případě velmi snadné a naopak z takové hloubky průzračných emocí je pořádně obtížné se dostat zpátky nad hladinu do běžného světa.