YOB, Dark Castle, Kongh

Uchop hlavu do dlaní, poklekni a údery do země nech ji rozplynout
25. září 2011
007, Praha

Solidní množství milovníků temné hudby si v neděli na strahovských kolejích nenechalo ujít premiéru doomových čarodějů z Oregonu YOB. Na společném turné po Evropě se s nimi svezlo spřátelené duo Dark Castle a švédští Kongh.

Ponurý, emotivně natřískaný večer uvedli Kongh dunícím, vše prostupujícím sludge/stoner metalem, který přitahoval zejména vtíravým growlem. Ten byl korunou tíživých, nohy k zemi přibíjejících kytar, občas odlehčených corovějším zpěvem, vše opepřené decentní ozvěnou. Konsternovaní diváci se proto mohli tetelit ve skutečně těžké atmosféře.

Z žádné desky vydané zúčastněnými skupinami jsem nebyl nějak extra nadšený. O to větším zážitkem pro mne bylo strávit s nimi jasně vymezený čas ve sklepním prostředí klubu 007. Melodický řev Stevie, zpěvačky a basistky Dark Castle, odrážel její emotivní rozpoložení a ve výškách rval uši. I proto bylo představení amerického dua prodchnuté vnitřním konfliktem. Jen se tak nenápadně odplížit bokem a zpytovat svědomí. Boj s přetvářkou, smrt a zhnusení občas podpořil od bubnů growlem Rob, který po přestávce odehrál i s YOB.

Ti korunovali maximální nasazení všech zúčastněných. Střídaje klidné, snivé, až do změněného stavu vědomí uvádějící pasáže, vyráželi zaníceně tu ve zpěvné, občas i growlové výpady sebenaplňujícího se proroctví, až se jediným východiskem jevilo začít mlátit hlavou o zeď. Dalo by se říct, že celý večer za rohem šeptali Neurosis, ale to by bylo moc zjednodušující tvrzení.

Uvnitř něho by zanikla divokost, nekompromisnost a přímočarost, které se odehrály uprostřed strahovského studentského sídliště. Stejně tak by byla opomenuta téměř hmatatelná energie a intenzivní naléhání na zvukovody přítomných. Jedinou skvrnou na zážitku bylo zveřejnění rozdílných časů začátku akce, protože při příchodu před nejčastěji avizovanou dobou 19:30 byli Kongh již v plném nasazení.

fotografie: Tomáš Šrejber