Voivod – Target Earth

Bez mistrových črt
2013
Century Media
56:42 (10 skladeb)
progresivní thrash metal
www.voivod.com

Není jisté, jak dlouho ještě budou za zvěčnělého génia Piggyho držet tryznu jeho spoluhráči, jen to, že skončila doba, kdy mohli žít z jeho nedotažených nápadů. Obejdou se ale Voivod bez poznámek tvůrce jejich jedinečného výrazu? Zjevně ano, byť jen zčásti.

Byla by čirá bláhovost očekávat od kapely nadcházejících padesátníků, kteří už před třiceti lety kazili dnes kanonizovaným progthrashem a paranoidním sci-fi metličkám chuť na pivo, že se odhodlají dát všanc svou pověst jako Piggy v 90. letech. Tehdy mu ze spoluhráčů z uplynulé dekády nakonec zbyl jenom bubeník Michel „Away“ Langevin a basy a mikrofonu se zmocnil Eric Forrest. A vlastně to ani není potřeba.

Skutečnost, že se vrcholná alba Voivod pravidelně umisťují v nejrůznějších žebříčcích přelomových metalových děl, totiž spíš než o obecném uznání hovoří o tom, že klíčová místa jsou obsazena těmi správnými kádry. Fandou Voivod se totiž snáze narodíte, než stanete. Je to specifický druh vyšinutí koketující spíš než s veganstvím a filipínským trip hopem s tématy nanotechnologií a kolonizací Marsu.

„Fandou Voivod se totiž snáze narodíte, než stanete.“

Proto bych Voivod nevyčítal, že „Target Earth“ začíná tam, kde před rokem 1989 „Nothingface“ skončilo. Skalní sice uznale zamručí a avantgarda se bude domáhat podobné šokové terapie, jakou byl před patnácti lety „Phobos“, ale zbytek lidstva tak jako tak prodělá blízké setkání třetího druhu.

Ty, jimž byl do vínku dán aspoň střípek pozitronového mozku, ale mohu zjistit, že Daniel „Žvejkal“ Mongrain, jenž Piggyho nahradil, je kytaristou na svém místě. Dokonale si osvojil všechny ty jemné poměry ostrých disonancí a psychedelických úletů, jimiž byl D'Amourův rukopis charakteristický, a zároveň si nenechal spoutat ruce genialitou svého mentora.

Díky tomu Voivod už nejsou kapelou mluvící mrtvým umělým jazykem, a přestože už došli na okraj Dimenze Hatröss a k návratu do našeho časoprostoru se nemají, jejich vzpomínkám na budoucnost se vrátila znepokojivost. Je-li to jejich způsob, jak odejít do výslužby, nezbývá než jim poblahopřát.