UpCDownC – Calaveras

Hrátky s kaleidoskopem
2011
Field Records
9 skladeb
alternativní rock
www.upcdownc.com

Minulé album anglických UpCDownC bylo kompaktní. „Firewolf“ vrhnul post-rockový základ do vod plných grunge, garáže a jiných špinavých rockových žánrů začátku devadesátých let. To se psal rok 2009 a flanelová košile ještě nebyla tolik v módě.

Bylo by tedy logické pokračovat v tomhle do jisté míry originálním směru i na další desce, která vyšla už v době, kdy byly rodičovské skříně a v nich ukryté devadesátkové módní poklady vybrakované. Ale nestalo se.

„Calaveras“ je oproti minulému albu zase někde jinde. Rozhodně si nehraje na retro, i když eklektičnosti a odkazů na dřívější doby je stále více než požehnaně. Další výraznou změnou od „Firewolfa“, který se držel jednoho stylu a sem tam prostě splynul do jedné dlouhé linky (což není nutně špatně), je pestrost a „kolážovitost“ alba. Chvilku posloucháme zasněný elektro rock, následují riffy, které jakoby z oka vypadly anglické doomařské škole (My Dying Bride někde v roce „Like Gods of the Sun“ nebo Paradise Lost ve stejné době), pak je se rozehraje jemná až britpopová romance, aby byla vypointována oldschool metalovým groovem. Eintopf? Ano, ale dobrý.

„Vždyť otočit kaleidoskopem není nijak náročné, ale pokuste se ho sami vymyslet a sestrojit.“

Myslím si, že tohle je jedna z možností, jak dnes dosáhnout originálního zvuku, byť často jde o pohyb na ostří nože. Množství použitých ingrediencí, jejich kombinace, charakteristické chutě, které zavánějí zbytečným vykrádáním, a odkazy může zvládnout jen velmi zkušený kuchař. A tím pro mě UpCDownC bezesporu jsou.

Ano, stále se pohybují na dobře osvědčeném a ničím nepřekvapujícím post-rockovém základu. Ale nad tím se vrší tolik nových nápadů, tolik odkazů a možných inspirací, že mi to až připomíná dětskou radost z hraní si s kaleidoskopem. Stále stejné věci, stále jinak a stále krásně. Jistě, není to žádné velké umění a svým způsobem ho může dělat každý. Vždyť otočit kaleidoskopem není nijak náročné, ale pokuste se ho sami vymyslet a sestrojit.

„Calaveras“ je prostě do detailu promyšlené a propracované album, byť ze začátku nemusí působit celistvým dojmem, ale když máte dost času, nastavíte na přehrávači „repeat“ a objevíte nejedno z jeho kouzel.