Unexpect – Fables of the Sleepless Empire

Třetí lekce (ne)kontrolované kreativity
2011
Ascendance Records
55:46 (11 skladeb)
progressive avantgarde metal
http://unexpect.com

Kanadští UneXpect bezesporu patří mezi kapely, které si umí užít a prožít všechny své bizarní tvůrčí obsese a přetavit je do smysluplného, kreativního celku.

Však na nástupce ceněného alba „In a Flesh Aquarium“ se čekalo dlouhých pět let a již ve foyer tohohle pitoreskního kabaretu je víc než patrné, že neutuchající skladatelská evoluce zastihla novinku „Fables of the Sleepless Empire“ v překvapivě přístupném, atmosfericky progresivním rozmaru. UneXpect nepolevují v naléhavosti, barvitosti, do jisté míry i přímočarosti, avšak v samotném důsledku všechno působí pokorněji a empatičtěji, než tomu bylo u zmíněného expresivního předchůdce.

I přesto, že ubylo výrazně elektronických experimentů a zásadní roli zastupují především smyčce, klávesy a vokály, dala by se „Fables of the Sleepless Empire“ s klidem zařadit mezi moderní progresivní avantgardu reprezentovanou třeba norskými Atrox. Sebejistá instrumentace svázaná i povznesená vlastní neuchopitelností, tvárná a pestrá výprava bez jednoznačného směru, cíle, vytyčených žánrových hranic. Přesto je pro mě v té progresi ukryta malá špetka regrese, která mi zpočátku bránila prožít desku tak bezprostředně, jak bych v případě UneXpect očekával. „Fables of the Sleepless Empire“ je zkrátka obrazotvorné album s pozvolna vzrůstající (přidanou) hudební hodnotou.