Tummo – Tummo

Tvrdost, hutnost, temnota
2011
Dead Heroes Bros Company
6 skladeb
sludge/hardcore/metal
www.myspace.com/tummo666

Tento brněnský soubor se někde píše Tummo a jinde Tummö, ovšem na obalu jeho prvotiny není po žádné přehlásce ani památky, takže není důvod ji uvádět ani v titulku. Pěkně ztvárněný obal disponuje poněkud netradičním potiskem vnějšího ochranného obalu, na němž je navíc velká samolepka, velice dobře, byť i poněkud standardně, však vypadá i samotný bílý vinyl.

Kapela, kterou tvoří členové dalších často podobně laděných těles, vychází z naprosto jednoznačných kořenů hardcore-punkové scény, čemuž také odpovídá značně drsný a syrový zvuk nahrávky. Vstupní „The Shadow Is Your Slayer“ se po vláčnějším úvodu rozjede docela přímočarým způsobem, následně však převládají spíše pomalejší tempa, zvuková ponurost a záhrobní zpěv.

Na mysl se dere i označení emo-core, ovšem s výrazným podotekem, že zde se nehraje na rozvláčné akustické pasáže, nýbrž celé album oplývá neproniknutelnou kytarovou tvrdostí a hustotou. Zřejmě tedy mnohem vhodněji se jeví nálepka sludge a zachytit lze i cosi z temného sabbathovského hardrocku, vůbec nejlepší však bude vše završit konstatováním, že subkulturně jde o hardcore, názorově o punk a zvukově tak trochu i metal. Přesněji řečeno, všechno dohromady a v jednom soudržném celku.

„Texty nejsou ničím unikátním či dosud nepoznaným a v tomto smyslu jen dobrým standardem, místy ale lze z nich vypozorovat schopnost kritického sdělení.“

Podstatnější je skutečnost, že toto vše ústí v tempově proměnlivý a kytarově značně hutný materiál, jenž nijak zvlášť neopouští jasně vymezené žánrové či výrazové mantinely, v jejich rámci si ale počíná poměrně vyspělým a suverénním způsobem. Zajímavé hudební nápady nejsou příliš patrné, v případě pozorného poslechu však lze vysledovat několik silnějších riffů či dokonce melodických náznaků, byť zkroucených do velmi surové, běsnící a neučesané podoby.

Slovní náplň je celá v angličtině, ale k dispozici jsou též překlady do češtiny. Spíše abstraktněji laděné texty nejsou ničím unikátním či dosud nepoznaným a v tomto smyslu jen dobrým standardem, místy ale lze z nich vypozorovat schopnost kritického sdělení vůči světu, jak naznačuje třeba text přeložený jako „Šílenství a shon“. Songem „Igelitová taška“ dochází pro změnu na obchodní řetězce a slova jako „občerstvení zve, svítí první reklamy, vítají plné regály, jen vlastně není co vzít. Igelitová taška praská, nákup o asfalt se tříští, zbyly prázdný ruce na cestu příští“.

Když už je řeč o věcech příštích, v podání tohoto seskupení se aktuálně rýsuje společný dvanáctipalec s Tomorrow's Hell, který snad potvrdí vysokou úroveň debutu.