Trivium

Výbušné běsnění
12. června 2012
Brno, Melodka

Dlouhou dobu před koncertem jsem přemýšlel, proč by měli hrát Trivium na Melodce. Jak se kapela, která běžně hraje na Rock am Ring, vtěsná do klubu, který je určen pro pár stovek diváků? Proč nebyl zvolen větší klub či jiná hala? Obavy se ale ukázaly zbytečné, klub byl sice naplněn na hranici únosnosti, ale kapacitně postačil.

Dlouho utajovaný předskokan byl odhalen až sedmého června. Fantasté doufali v Caliban, pragmatici v Motionless in White. K překvapení došlo ve chvíli, kdy byla jako support oznámena česká kapela Bethrayer. Moravská veličina splnila vše, co by se od předkapely dalo očekávat. Svým „groovy“ metalcorem rozehřála ortodoxní fanoušky, připravila „warm-up“ pro nadšence a i naprostý laik si podupával do rytmu. Za půl hodiny odehráli Bethrayer nadupaný set a v pauze poděkovali za možnost předskakovat fenoménu Trivium. Nasazení plné energie bylo tou správnou jiskrou pro nadcházející explozi.

„Circle pit strhl i ty méně odvážné jedince.“

Hodinu trvající prodleva mezi předkapelou a hlavní hvězdou byla neúnosná i pro velmi trpělivého fanouška. Vzývání metalového symbolu znělo celým sálem a hrozilo, že začnou poletovat kelímky. V prvním momentu, kdy se orlandská čtveřice odvážila na pódium, by se natlakovaná atmosféra dala krájet. V zápětí klub „vybuchl“. Od pódia postupovala valivá metalcorová stěna, která se srazila se zvířecím řevem fanoušků. Mosh neustával a skákající dav rozvibroval podlahu brněnského klubu. Okolní teplota stoupla snad o deset stupňů a všichni pod stagí začali působit jako potosvod.

Byla-li z předchozího představení cítit uvěřitelnost a nasazení, tak Trivium působili jako nálož. Hecování, křik a řev. Testosteron způsobil, že circle pit strhl i ty méně odvážné jedince. Kapela po celou dobu komunikovala s věrnými fanoušky a nadšení z ní jen čišelo. Matt Heafy si získal veškeré diváky v sále frází „It is time for head banging, ass shaking, body moving“ a následně začal skákat i fanoušek, který nechtěl nebo nemohl.

Skupina prodala osvědčenou metalovou klasiku, bezchybný drive a stupňující gradace učinily z téměř všech posluchačů divou zvěř. Výborný koncert! Jako jediné „smítko“ shledávám, že koncerty Trivium jsou téměř totožné, včetně použitých frází, ale nabízejí-li Trivium svůj produkt s výše zmíněným nasazením, tak nevidím jediný důvod, proč ho nekoupit.