Trigger Effect, Argonaut

Jsme mladí a neklidní
26. května 2013
Hradec Králové, Klub č. p. 4

Když někoho z Prahy či přilehlého okolí titulujete „pitomče“, zavdáte tím zpravidla dobrý důvod ke konfliktu. Tak praví zkušenost. V královéhradeckém kraji je však toto slovo často nadneseným oslovením mezi kamarády, kteří si ze sebe rádi dělají srandu.

Přímo v Hradci relativně nedávno vznikl spolek kamarádů pod názvem Argonaut, který se jako „banda pitomců“ tituluje běžně a obdobně se prezentuje i navenek. O tom, jak tito pitomci fungují na hudební scéně, jsme se mohli přesvědčit v neděli ve Čtyřce, když „zvučili“ Trigger Effect.

Naprosto uvolněnou atmosféru nadzvedli zprvu rockovým, později ostřeji hardcorovějším bigbeatem. Kytary se prolínaly s ostrovtipem jejich držitelů, občas zaperlil i bubeník a v lehce tanečním tempu set přenesl k rychlému konci, kde byl Argonaut ukecán, aby zahrál ještě nějakou tu písničku navíc. Argonaut obývá pole rozorané od rocku k hardcorovým stepím. Vtipem nesrší pouze v řeči, ale baví se i hudbou, kdejaká srandička číhá též v melodiích, než je přejede vlak.

„Během úvodní skladby propotili trika kapelníci, pokud ho tedy měli.“

Trigger Effect přijeli s pověstí „kapely s největším nasazením na světě” a s deskou „What's Left to Eliminate?” měla své renomé jen podtrhnout. Není na místě zastírat, že kvality a pověst potvrdili. Tento večer byl pro mne prvním setkáním s Trigger Effect a nebylo mi jasné, proč si zpěvák Nick musí fyzicky přeměřit délku kabelu od mikrofonu. O pár minut později bylo vše jinak a právě ona délka limitovala rozsah bengálu, který nastal. Ve stísněných prostorách Čtyřky nejprve Effect nalákali všechny co nejblíže k sobě, aby je dezorientované zpracovali a zřídili.

Během úvodní skladby propotili trika kapelníci, pokud ho tedy měli, a s každou další se peklo ve vlastní šťávě šířilo hlouběji do prostor klubu. Při zběsilém punk'n'rollu řada příznivců utržila i velmi blízké setkání s Nickem. A než se z takového zážitku bylo možné zmátořit, byl už jinde. Jen ven na náměstí vyběhnout nemohl. A nedivočil pouze Nick. Někomu se například povedlo, že najednou to byli právě on, kdo měl kytaru u pasu a byl členem kapely. Volné chvilky mezi skladbami vyplnili Trigger Effect, obdobně jako Argonaut, vtipem a jen policejní hodina mohla estrádu ukončit.

fotografie: Tomáš Šrejber