Tortharry – Follow

Death metal až za hrob
2013
MetalGate
32:33 (9 skladeb)
death metal
www.tortharry.com

Hronovští Tortharry představují tuzemsky nejvytrvalejší názornou ukázku toho, kterak lze v mládí propadnout kouzlu death metalu a v tomto rozpoložení setrvat více než dvacet let. Se všemi klady či zápory, které k takovému vztahu až za hrob neodmyslitelně patří.

Osmé album souboru se může opřít o naprosto excelentní zvuk, jenž je radost poslouchat. Při velmi pozorné a soustředěné konzumaci možno narazit na několik málo silných momentů, které na krátký okamžik dokáží zbystřit posluchačovo vnímání, jak o tom svědčí hned startovní „100% Follower“.

„To nejzajímavější Tortharry řekli především v druhé půli devadesátých let.“

Jinak ovšem jednoznačně převažuje rychlá, svižná a kytarově hutná deathmetalová řežba, která sice může působit až příliš tradičně a částečně monotónně, to však vynahrazuje naprostou instrumentální sebejistotou. Naplňuje tím veškeré předpoklady čehosi, co působí profesionálním dojmem, nicméně se opakuje a v tomto smyslu nepřekvapuje. Něco podobného platí také pro anglické, ale v bookletu do češtiny přeložené texty, které uspokojují, leč nefascinují.

Přestože pánové zasluhují obrovské uznání za celou svou dosavadní kariéru i za jimi spolupořádaný MetalGate Czech Death Fest, to úplně nejzajímavější řekli především v druhé půli devadesátých let, kdy nejen popularitou, ale hlavně kvalitou plně konkurovali mezinárodně slavnějšímu Krabathoru. Poslední čtyři alba z uplynulých osmi let jsou zručně odvedenou poctivou palbou, jenže v žánrovém teritoriu, kde vše historicky podstatné bylo řečeno již dávno.