The Shaking Sensations – Start Stop Worrying

Melodie živé pouze v přítomnosti
2013
Pelagic Records
46:17 (6 skladeb)
instrumentální postrock
www.shakingsensations.com

Jsou desky, které jsou o emocích, a desky, které jsou o progresivním hledání průkopnických směrů. Jedny jsou podmanivé, druhé spíše provokativní. Tak to většinou na mainstreamu vzdálené scéně bývá.

Spojit originalitu s emotivní bezprostředností se pak daří jen málokomu. A je na posluchači, co je mu bližší. The Shaking Sensations přes své zřejmé ambice hudební svět zatím neobohacují o nevšední přístupy, zato modelovat posluchačovu náladu se jim daří bezchybně.

„Start Stop Worrying“ patří ke kategorii desek, jejichž melancholie a elegičnost paradoxně povznášejí náladu a dodávají nadhled. Mladá dánská kapela obratně pracuje s efektem rozléhání melodií do prostoru. Má cit pro gradace skladeb. Unáší posluchače do víru stále intenzivnějších pasáží, kterým vévodí masivní zdi agresivních kytar a syntezátorů a opět pomalu odvádí k místům rozjímání, kde se pro změnu hutné melodie rozkládají do méně koherentních, avšak libozvučně souznívajících a jakoby spolu rozmlouvajících ploch jednotlivých nástrojů.

Zvukově je album přímo úchvatné. Prsty v tom má producent Matt Bayles (Mastodon, Russian Circles), který navíc desku smíchal a také k živě nahranému materiálu přidal některé vlastnoručně nahrané syntezátorové pasáže.

„To, co prozatím po rytmické stránce The Shaking Sensations zvládají, je dostačující k naprostému strhnutí pozornosti.“

Vše je ve své podstatě správné – až na to, že The Shaking Sensations nevyčnívají ze zbytku elegickými tóny prolezlé postrockové scény. Skladby existují pouze v přítomnosti jejich poslechu. Po jejich skončení zůstane v duši určitá lehkost, avšak nic víc než tento terapeutický účinek. Skladby nicméně nenudí – hlavně ty kratší, které v sobě nemají žádné nadbytečné pasáže. Jejich výrazná rytmika postavena na průrazné basové kytaře a souhře dvou plných bicích souprav udržuje ve střehu svým naprostým oproštěním se od klasických struktur.

Pravda je, že nedochází k plnému využití předpokladu pro rozvinutí unikátního přístupu k rytmice, který by si mohla dovolit sestava rozšířená o druhého bubeníka. Nicméně i to, co prozatím po rytmické stránce The Shaking Sensations zvládají, je dostačující k naprostému strhnutí pozornosti. Zcela očištěn od jeho vlastních myšlenek se tak posluchač noří do emočních hlubin „Start Stop Worrying“ a činí to již od pohledu na obal, ručně namalovaný osobitou dánskou výtvarníci, příznivkyní temné satyry Dorthe Naomi.