The Psyke Project – Guillotine

Karaoke, které nelze uzpívat
2013
Bloated Veins, Braincrushing, Black Lake, Molestin, Swarm of Nails
39:00 (11 skladeb)
sludge/post-hardcore/noise
http://thepsykeproject.bandcamp.com

S kodaňskými hardcorovými špindíry The Psyke Project není lehké pořízení, na to už mohli lidé přijít dříve. Gilotina je také už pátým výkřikem, nikoliv však do tmy (i když), nýbrž pěkně plamenně od plic.

Zprvu zaujme temný a brutální sound, který snad ještě zhutněl a zmocněl. Důvody jsou nasnadě. Předně na producentskou sesli přikovali Jacoba Bredahla, který coby dlouholetý řvoun Hatesphere agresivní muzice dokonale rozumí. Aby navíc ještě umocnili nervnost a syrovost, otupili v písních strukturovanost a přiklonili se k sludgové zádumčivosti a chaotickým výlevům nálad.

„Není to hudba pro kýčovitě prosluněné odpoledne.“

Za každou cenu si zachovávají nepříjemný, zlý feeling. Na nervy zhusta brnkají kytarovou schizofrenií a roztěkanými punkovými rytmy a mohutný přetlak emocí navíc stupňují zoufale chrlícím vokálem, který logicky komerční pěveckou soutěž nikdy nevyhraje. Právě neučesanost a spontánnost jejich písním dokonale sedí.

I z toho je zřejmé, že to není hudba pro kýčovitě prosluněné odpoledne, ale pro depresivní temné večery, kdy chcete být se svými frustracemi sám, nebo se o ně podělit se stejně smýšlejícími jedinci. V tom jsou zajedno třeba s americkými Black Sheep Wall, kteří by špínu zaplivaných malých klubů nikdy nevyměnili. Obdobně i Dánové imponují trendovou odtažitostí, kterou nahrazují upřímnou hardcorovou intenzitou a sludgovými valivými riffy. Kdo dá dobrovolně hlavu pod tuto gilotinu, ten ví, že jde hudebně najisto.