The Fialky – Co krok, to 15 let punk rock

Bilance punkové chytlavosti
2015
Papagájův hlasatel
12“ LP (14 skladeb)
7“ EP (5 skladeb)
CD | 50:10 (19 skladeb)
punk
www.thefialky.cz

Pražské The Fialky sice doposud příliš mnoho desek nevydaly, přesto se po patnácti letech existence odhodlaly k sestavení průřezové kompilace dosavadní tvorby.

Výběr ohraničený léty 2000 a 2015 bilancuje jakože celou tuto éru, ale z hlediska šířených nahrávek až od roku 2007, kdy teprve vyšel oficiální albový debut „Průser“. Nejvíce písní poskytla následná „Šance“, většina odtud použitých věcí však byla nově nahrána, a v menší míře nechybí ani kousky ze zatím posledního řadového alba „Kapitán 77“ a dvou singlů.

Jestliže tato kapela patří k nejúspěšnějším protagonistům mladší generace klasického melodického punku, pak tuto roli potvrzuje hlavně výraznou až vtíravou chytlavostí a zpěvností svých popěvků, jež s podporou obstojné interpretace a i přes zjevné rezervy míří k dojmu přesvědčivosti. Především písně jako „Přátelé“, „Punk sex pivo“, „Scéna“, „Je víkend“, „Černý ovce“, „Kapitán 77“ či takřka „traktorovým“ riffem rozjetá „Praha hoří“ patří k těm zdařilejším.

Přes solidní tvůrčí potenciál se ovšem současně na mysl vkrádá pocit, že většina starších punkových pamětníků bude zřejmě postrádat takovou onu neopakovatelnou dobovou atmosféru nahrávek starých českých klasiků vzešlých z osmdesátých let, oproti nimž značné části mladších skupin chybí více syrovosti, špinavosti a opravdové rebelie, kterou zde střídá spíše odér neškodné víkendové zábavy. Což není třeba brát špatně, jde jen o proměnu dobového vnímání.

„Potěšit alespoň pár stovek punkerů, kteří se chtějí jen bavit a více neřešit.“

Punkově vzorový křiklavý obal má schopnost praštit do oka, jenže zatímco kompaktní verze vypadá poněkud skromněji, příznačně fialový vinyl obohacuje velký dvanáctistránkový booklet, nabízející nejen texty v češtině i angličtině, ale především rok po roce mapovanou a vskutku velmi obsáhlou, podrobnou a důkladnou historii kapely, kde se čtenář dozví vše.

Bonusovou součást výběru představuje nový singl „Stínadla“, který je ve formě sedmipalce přiložen k dvanáctipalci, zatímco v kompaktní podobě plynule prodlužuje hrací čas disku. Nové písně zcela nerušeně a přesně podle předpokladů pokračují v tradiční linii melodického punku a v tomto smyslu nejsou bombastickým trhákem ani zklamáním. Podobně jako veškerá tvorba této kapely, která těžko zaujme náročnější posluchače, ale pokud dokáže potěšit alespoň pár stovek punkerů, kteří se chtějí jen bavit a více neřešit, pak tuto roli naplňuje docela slušně.