The Empire Shall Fall – Volume 1: Solar Plexus

První nemusí být vždy vítěz
2011
Angle Side Side Records
24:59 (7 skladeb)
metal
www.myspace.com/theempireshallfall

Ve dnech, kdy se na veřejnost dostala informace, že zpěvák Howard Jones opouští Killswitch Engage, se všechna pozornost zaměřila na jeho předchůdce, který ale podle všeho nechce o návratu ani slyšet. Na jeho bedrech totiž spočívají hned dva projekty, které v mnoha ohledech muziku původní kapely předčí.

Hlas Jesseho Leache zásadně ovlivňoval míru kvality písní v počátcích metalcorové legendy, její pozdější směřování ale mnoho fanoušků odmítlo akceptovat. Důvod je prostý – hudba jako taková utrpěla šrám v podobě stále většího příklonu k popovým melodickým zpěvům a postupem času ztratila tolik ze svého kouzla výjimečnosti a dramatičnosti, že začala vykrádat vlastní minulost. Hudebník se odchodem stylově vyhranil ve staromilského rockera v rámci vzniklých Seemless, ale po pár letech v něm zase začal hlodat červ pochybností a především touha hrát opět agresivně.

Veškerý mediální humbuk ho po sedm let téměř míjel, ale když vyšel v roce 2009 debut „Awaken“ od The Empire Shall Fall, přehnanému zájmu veřejnosti už se ubránit nedalo. Jeho nová skupina překvapila experimentálností, když dokázala chaotická pravidla Meshuggah společně s rockovými melodiemi umně zabalit do hardcorového celofánu a ozdobit výraznou vokální stuhou.

„Není natolik poplatná obecnému vkusu mladé generace, přesto představuje moderní metalovou záležitost, která by neměla zapadnout.“

Další překvapivé dárky posluchačům nadělil v loňském roce. Nejprve si našel čas nahrát desku s provokativním multiinstrumentalistou Adamem Dutkiewiczem pod nálepkou Times of Grace a touto spoluprací se možná nejvíce přiblížili původnímu zvuku Killswitch Engage. Dokázali naleznout ty samé harmonie a melodickou čistotu, stejně jako energii a ostrý vokál. Ještě slibněji ale vyznívá jeho prosincový úvod do hudebního konceptu The Empire Shall Fall, který má údajně pojmout hned trojici EP.

To první, pojmenované lapidárně „Volume 1: Solar Plexus“ pokračuje v nastolených pravidlech debutu „Awaken“, ale návdavkem působí jazzové sekvence i kytarové laškování. Posluchače tak hřeje pocit, že songy nejsou pouze o nezdolné tvrdosti, ale také odvaze experimentovat. Nejvíce je to cítit z krátkých instrumentálních intermezz, které ovšem energii zbylých skladeb netlumí, nýbrž výrazně podporují. Vokál úžasně vykresluje nálady nejenom ve chvílích strojové instrumentace, ale i v momentech, kdy se muzikanti oddávají improvizačním choutkám.

Hudba je vystavená na představě žánrové neohraničitelnosti a v tomto ohledu se nynější tvorba Jesseho Leache od časů v Killswitch Engage výrazně odlišuje. Není natolik poplatná obecnému vkusu mladé generace, přesto představuje moderní metalovou záležitost, která by neměla zapadnout. V době, kdy se jeho původní formace dostává odchodem Howarda Jonese do nepříjemné situace, je na tahu právě výtečný zpěvák se svými nápady, které jsou důkladně promyšlené a nanejvýš uvěřitelné.