The Decimation of Europe Tour

Techmetalové kejkle
Decapitated, Aborted, Fleshgod Apocalypse, Archspire, Cyanide Serenity
27. listopadu 2001
Praha, Black Pes

Teprve potřetí za svou pátnáctiletou kariéru zavítali polští matadoři Decapitated do České republiky. V rámci tour The Decimation of Europe s nimi přijeli vyhlášené undergroundové ikony žánru.

S jistotou, že večer budou otevírat Cyanide Serenity, jsem nelámal hůl nad takřka hodinovým zpožděním. Jaké bylo moje zklamání, když po vstupu do klánovického Black Psa měli kanadští Archspire již sklizeno a odehráno. Čekal bych, že je jejich deska „All Shall Align“ etabluje do role větší hvězdy (hvězdičky), která má širší „privilegia“, než jen zahájení večera.

Jediné, co jsem věděl o Cyanide Serenity bylo, že se potácí někde v mělčinách na hranici metalcoru a mathcoru. Vystoupení pozbývalo některých zaběhnutých kšiltovkových klišé a ani breakdownů nebylo tolik, kolik bych předpokládal. S postupujícím představením přibylo i několik melodických vyhrávek, čímž mi set splynul v kouli moderního metalu, která se na posluchače valí z mnoha směrů, po které je stále „hlad“. Což o to, basákovi běhala ruka po pražcích rychle a hlava se mu leskla potem a soustředěním, ale nic to nepomohlo tomu, že vystoupení vyznělo šedě a ničím nevybočovalo ze zaběhnutého stereotypu. Nevylepšily to ani bonmoty, kterými nás bavil zpěvák. Bohužel, jeho řeči o ranním chození do kostela a večerním uctívání satana vyzněly stejně plytce jako česká odezva „hobluj pyčo“, která tuzemské koncerty asi neopustí.

Italští Fleshgod Apocalypse nehráli v Čechách poprvé a do té doby nenaplněný sál doznal značných změn v obsazení. Neortodoxní bubeníkův přístup k upevnění odposlechů (přilepil si je kobercovkou do uší) mi pozvedl náladu a očekával jsem rychlé blastbeaty, kterým kontruje hráčská ekvilibristika a vokály plné heretické tématiky. Všeho zmíněného se mi dostalo, ale s tak špatným zvukem, že vystoupení mělo třetinovou energii. Zvukař patrně požil před koncertem více omamných látek, než je zvyklý, a na mixu nevěděl, kam šáhnout. Dobře směřovaná rada „It is the last one on the right“ se setkala s neomylným hledáním na levé straně pultu. Díky těmto okolnostem zanikly veškeré vokály v nic neříkající šepot a jediné rozeznatelné zůstaly bicí party. Precizní vystoupení římských techniků zcela pozbylo na významu, a tak jsem ani nelitoval, že nedošlo na žádný přídavek. Zklamání by bylo o to větší.

„Sven si jako oběť svých narážek vybral Archspire a nebyla skladba, kde by se jich zmínkou nedotknul.“

Jednou z hlavních hvězd byli bezesporu belgičtí Aborted. Sven Caluwé s oblibou vyhazuje ostatní členy kapely a na každé desce hrají jiné tváře. Kapela chystá na začátek příštího roku nové CD „Global Flatline“, a tak je znovu možné, že vyměněno bude i stávající osazenstvo. Pomalý přechod do grindu s metalovým feelingem nenechal nikoho před pódiem v klidu a poskakující fanoušci vířili usazený prach. Sven si jako oběť svých narážek vybral Archspire a nebyla skladba, kde by se jich zmínkou nedotknul. Chabý smích z přední řady dával najevo, že někteří fanoušci zobou Svenovi z ruky, ale výkřiky „Fuck you“ z ostatních koutů sálu nepoukazovaly na přílišné nadšení zbytku publika. Krátké kompozice v rychlém sledu rozproudily circle pity a proběhla i malá klubová wall of death. Silné, úderné a nekompromisní.

Na Decapitated se začal překvapivě vyprazdňovat sál. Jedna z výrazných kapel polské undergroundové scény by si beze sporu zasloužila vyšší účast, ale nevypadalo to, že by si skupina z nižší návštěvnosti dělala hlavu. Dokonce jsem ze zpěvákova projevu nabyl dojmu, že si přijel „odeřvat“ svou pracovní hodinku a rychle se vydat dál. Zcela mizivá interakce s diváky, kdy došlo jen na představení skladby a poctivý deathmetalový „kopanec“. Pominu-li ale lhostejné vystupování vokalisty, nemělo představení chybu. Technicky přesné a smrtelně ofenzivní. Spousta death metalových spolků má mnoho co nabídnout, ale Decapitated mají (zvláště u starších kusů) nezaměnitelnou barvu a nebojí se svou hudbu prodat.

Necelých pět hodin technického death metalu uteklo překvapivě rychle. Kdyby vystoupení pozbylo zbytečného faux pas při koncertu Fleshgod Apocalypse, šlo by o výjimečný zážitek.