The Catharsis – Romance

(Ne)chtěný chaos
2013
Spedowax Records/Enjoyment Records
31:57 (10 skladeb)
chaotic hardcore
www.facebook.com/thecatharsishc

Lepší název pro kapelu si fakt vybrat nemohli. Ve smyslu povznášejícího pocitu vyvolaného prožitkem u debutu „Romance“, pojmenování „katarze“ úžasně sedí. Aby toho nebylo málo, birminghamští suverénně sypou z rukávu inspiraci hardcore punkem Cancer Bats i špínou Every Time I Die. Tahle troufalost je ale bude něco stát. Odhadoval bych to na pár tisíc nových fanoušků!

Nepředbíhejme ale, nejdřív malá exkurze do hloubi jejich agresivní muziky. Kýženého efektu dosahují pořádně rychlými peckami, ve kterých excelují hlavně plamenně si ulevující zpěvák a dvojice kytaristů, kteří na svých nástrojích šponují slušivé melodie. Nechtějí však znít za každou cenu brutálně, umí být také překvapivě záludní. Nejvíce je to cítit v nejdelším tracku „Styx“, kde volí pomalejší tempo a melodický přístup a zní, jakoby hráli naživo. Pořádně emotivní věc a bez debat vrchol desky.

„Nevím, jak si představují romantiku, ale při pohledu na názvy songů ‚Funeral‘ nebo ‚Dead Man Talking‘ se naše představy o ní asi budou dost lišit.“

Jinak se ale povětšinu času prezentují hlavně trhavými pohyby a chaotickým zvukem á la The Chariot. Tu a tam zahrozí metalovým spodkem, uzemní sborovým zpěvem. To je sice už dneska klasika, ale pořád to dobře funguje. Sound je monolitický, ale nepředvídatelný zejména v těch momentech, kdy Britové utlumí vášeň a veškerou energii směřují od devastujících pasáží k rozmanitějším okamžikům a melodiím.

Nevím, jak si představují romantiku, ale při pohledu na názvy songů „Funeral“ nebo „Dead Man Talking“ a hlavně poslechu agresivních písniček, se naše představy o ní asi budou dost lišit. Přesto s jejich prvotinou dokonale souzním. A stane se to zřejmě každému, kdo hledá v moderním hardcoru nejenom enormní nasazení, ale hlavně nečekané nápady. Tady jich rozhodně najde vrchovatě.