Thaw – Advance

Zloba spoutaná v řetězech
2012
vlastní náklad
20:09 (3 skladby)
post-black
http://thaw.bandcamp.com

Poté, co jsem prožil večer ve vratislavském klubu Laki Zaki, jehož vrcholem se neplánovaně místo koncertu libereckých DROM stalo vystoupení úkazu jménem Thaw, jsem se po tématu dalšího článku dlouze pídit nemusel; EP „Advance“ této sosnovecké kapely vyšlo letos v únoru.

Leč nelze stavět jedinečný koncertní zážitek na roveň opakovatelnému poslechu desky a není všechno koksem, co uši mourem špiní. „Advance“ proto samo o sobě bohužel chvílemi připomíná album fotek z dovolené: zatímco přímí aktéři se při pohledu na ně rozpomenou a začnou blaženě usmívat, zbytek lidstva nepochopí proč. Zkrátka a dobře, nelítostnou energii živého vystoupení se kapele do drážek kompaktního disku vypálit nepodařilo.

„Ne náhodou Euronymus a Fenriz black metal nazvali kanálním svinstvem.“

Právě toto křehké fluidum by jinak nadprůměrný materiál povýšilo na nevšední zážitek, jak na mě v tomto ohledu působilo o dva roky starší surové LP „Decay“. Nedovedu si to vysvětlit jinak, než že se Thaw zalekli formálních nedostatků debutu a rozhodli se je odčinit novým albem, a to i za cenu ztráty jisté bezprostřednosti v projevu.

Jak nám ale dokládá tvorba jiných blackových modernistů, zejména těch francouzských, kteří si s technickou stránkou věci lámou hlavu asi tolik, jako se stylovou čistotou, nemusí jít vždycky o krok správným směrem. Ne náhodou Euronymus a Fenriz black metal nazvali kanálním svinstvem.

Těžko předvídat, zda se Thaw napříště zdaří usmířit svůj um s živelností. Jisté je pouze to, že v případě „Advance“ forma rozhodně zvítězila nad obsahem. A byť jsou sosnovečtí nadanými a přemýšlivými skladateli s velkým potenciálem se dále rozvíjet, jestli jim něco při nahrávání dalších desek může uškodit, pak právě dušení žáru, který z nich na koncertech sálá, v mokrých zábalech akademických pouček.