Spolčení hlupců – Zpoždění

Pestrá alternativa
2012
vlastní náklad
46:38 (8 skladeb)
jazzrock
http://bandzone.cz/spolcenihlup

Přes veškerou ignoraci mainstreamovými médii přináší deska „Zpoždění“ důkaz, že se na české hudební scéně dějí stále velmi zajímavé věci. Tento počin nehýří nijak inovativními a moderními hudebními postupy, přesto dokáže strčit do kapsy mnoho kapel, které se snaží o podobnou fúzi jazzu, rocku či funku.

Ač se jedná o teprve první nahrávku, je s podivem, s jakou jistotou se teplické kapele podařilo vytvořit materiál, který hýří pestrou škálou hudebních žánrů. Podstatou především rockové písně se během své dlouhé stopáže mění ve francouzský šanson, prokazují jazzovou hravost i funkovou rozvernost. To by samo o sobě v porovnání s ostatními nebylo až tolik originální. Důležitým a velmi cenným argumentem je pro tuto desku její konzistence. Album drží pohromadě jakožto celek i přes svou bezmála hodinovou délku.

Další devizou „Zpoždění“ jsou na české poměry velmi kvalitní texty. Nejenže v sobě skrývají mnohé souvislosti, které se rozkrývají až s opakovaným poslechem, ale mají v sobě vtip a velkou dávku osobitého autorství. Vedle českých písní se na albu objevují i dvě skladby zpívané ve francouzštině. Jedná se o velmi milé zpestření, nicméně jsou to právě tyto dvě písně, které se textově povedly méně a ve výsledku jenom umocní kvalitu těch v rodném jazyce.

„Deska ve mně dokázala opět probudit zájem o českou alternativní hudbu.“

Texty a hravé, často se střídající melodie jsou tím, co zůstává po poslechu v hlavě. Spolčení hlupců je výjimečné i v tom, jak dokáže pracovat s dynamikou skladeb. Jednotlivé motivy zbytečně nikam netlačí a volně je rozvíjejí bez sebemenší křeče. Hrají si s vokály a dvojhlasy. Střídání ženského, mužského a kombinace obou dvou hlasů je dalším z faktů, které této desce přidávají na atraktivitě.

Jsem neuvěřitelně rád, že jsem se s touto deskou potkal. Dokázala ve mně opět probudit zájem o českou alternativní hudbu, která ve mně při častých live setkáních probouzí spíše rozpaky a zklamaní. Spolčení hlupců rozhodně stojí za pozornost a jen pevně doufám, že nezůstanou stát na místě a stejně jako jejich skladby se budou důstojně ubírat neustále kupředu.