Space Love – Alien Tears

Vesmírná legrace
2015
Bűkko Tapes
50:00 (10 skladeb, kazeta)
experimentální elektronika
www.facebook.com/SPACELove666

Zprvu by se mohlo zdát, že se materiál českého dua Space Love nehodí nikam jinam než do digitálního světa nepřehledné sítě. Fakt, že jejich druhá nahrávka vyšla u kazetového labelu Bükko, je vtipným paradoxem a zdrojem několika výrazových rozporů.

Vizuální umělkyně AKA 47 říká, že pracuje už jen tím, že googluje a prochází si blogy. Producent Voodoo by bez softwaru Fruity Loops pravděpodobně nevytvořil ani jednu ze svých space-synthpopových či trapových produkcí. Toto digitální východisko, ač je v jejich případě dáváno na odiv, je pouze prostředkem k popsání jiného nekonečna, láskyplného vesmíru.

V něm si AKA 47 a Voodoo hlavně užívají legraci a je podivuhodné, že tak daleko od planety Země zapadají do zdejších trendů elektronické hudby hnané eskapismem a ambivalentními návraty do minulosti.

„Nespoutaný živý vizuální sampling AKA 47 se v mnohém podobá překlikávání nejbizarnějších tumblrů.“

Jejich nejnovější návod na cestu galaxií, nahrávku „Alien Tears“, můžeme číst především jako zábavnou hru o kontexty a média. Nespoutaný živý vizuální sampling AKA 47 se v mnohém podobá překlikávání nejbizarnějších tumblrů, s trochou představivosti i nepochopitelným kreacím postav v naleštěných prostorách obchodních center. Stejně i hudební složka je jakýmsi vypravováním, které vás provází, ať už letíte kamkoli, kde budete hledat opět jen nekonečný vesmír uvnitř internetových prohlížečů. Zábavná kombinace významů vrcholí ve chvíli uvědomění, že kazeta „Alien Tears“ je ze všeho nejvíc poctou přenosnému analogovému přehrávači.

Při vystoupení se za Space Love často jemně vlní ikonická značka prvního masově užívaného operačního systému, Voodoo si mezi pouštěním svých skladeb zakrývá dlaněmi celou tvář, vlní se také. Minimalistické, jakoby bojácné motivy, odvrací pozornost od jasně přímočarého vyznění celé tvorby. Intergalaktickými cestami se řítí vesmírná „Aksál“ a pokud opravdu za půl roku zakotví na delší dobu v Čechách, mohla by zdejší elektronická a audiovizuální scéna dostat důležitý referenční prvek. Ale nezapomeňme, že o zábavu jde především.

gify: Libor Galia