Sofy Major – Idolize

Ježatá alternativa, tradiční i současná
2013
Solar Flare
43:24 (12 skladeb)
noise rock/posthardcore/sludge metal
www.sofymajor.com

Sofy Major jsou zlobivá trojice z Francie a „Idolize“ jejich druhá řadovka. Docela zábavné je, že když si vygooglíte recenze, prakticky všechny (a není jich na webu k nalezení zase tak málo) začínají zmínkou o fatálních okolnostech natáčení v New Yorku na podzim 2012.

Tou dobou se tam prohnal hurikán Sandy a související záplavy totálně zlikvidovaly nejen studio, ale i kompletní vybavení kapely. Což o to, jako historka do promo letáku je to velice chytlavé a úderné.

Vzhledem k tomu, že deska vyšla už před létem, v našem případě by se možná hodilo začít spíše informacemi směřujícími k chystanému vystoupení Sofy Major v Praze (23. října na Sedmičce) – ovšem je to všechno až příliš provázané. Samotné album se nakonec přece jen nahrálo díky obětavosti a odhodlání producenta Andrewa Schneidera (Unsane, Keelhaul, Converge…) a zásadně pomohl taky Dave Curran z Unsane (na desce též hostuje ve skladbě „Steven the Slow“). A právě s Curranovou další kapelou Pigs teď Sofy Major vyrážejí na evropské turné, během něhož zavítají i k nám.

„Může vás u toho napadat nespočet jmen – namátkou Sonic Youth, Jesus Lizard, Refused, Converge...“

Nedá se říct, že by přinášeli nějaké neotřelé a překvapivé novoty – Sofy Major především bez okolků organicky nasávají inspiraci ze všech stran a výsledkem je hektická, hlasitá ježatě alternativní palba. Působí to velice přirozeně a přesvědčivě. Noise rock, dřevní hardcore, klubová indie alternativa 90. let, sludge, stoner… Může vás u toho napadat nespočet jmen – namátkou Sonic Youth, Jesus Lizard, Refused, Converge, Helmet, Kylesa, Therapy?, Melvins, Botch, Mudhoney, Unsane, Shellac, High on Fire…Všechno všemožně pomlácené na hromadu, zároveň ale v písničkově soustředěné a uspořádané formě, se silnými riffy a přímočarým drivem.

Produkce zprvu vytváří brutálně androšský dojem – nástup připomíná zvuky z vrakoviště a odpálí od repráků slabé kusy, ale kdo s touhle estetikou souzní, rychle si uvědomí, že je nahrávka ve skutečnosti precizně vyvážená a přehledná. Všemu dominují přebuzeně zbustřená basa a kytara (míra zkreslení skoro připomíná nějaký projekt s elektrifikovanými violoncelly), v celkovém vyznění převažuje nervní punk/hardcorová hektičnost a jakási pre-grungeová neučesanost.

Což nevylučuje přirozenou hravost a pestrost v aranžích i feelingu. Tak třeba „BBBBreak“ navodí lehké tendence k mainstreamovému metalu, ve „Slow And Painful“ dokonce zavanou romantické melodie se sborovými vokály, „Coffee Hammam“ nezapře ponuře baladické sabbatí geny. Nic z toho ale nepopírá výše řečené, a zároveň vás taky nic z naznačeného nesmí svést k závěru, že jde o nějaké retro klubových devadesátek. Sofy Major mají ryze současnou fazónu, „Idolize“ působí naprosto přítomně, realisticky a slibuje velice intenzivní kondenzovaný prožitek.