Social Party – Prolomit ledy

Nepříliš prolomené ledy
2011
Terrarium Combo Records
34:20 (10 skladeb)
post-core
www.bandzone.cz/socialparty

Opavská kapela Social Party upoutala pozornost již minulou nahrávkou „Zbytky našich nadějí“, kterou naznačila jisté solidní možnosti. Nebyl to sice žádný pronikavý zázrak, jenž by do post-corového světa vnesl cokoliv nového nebo výrazně zajímavého, ale minimálně to dobře hrálo a při své rozumné délce se docela slušně poslouchalo. Podobně je tomu také nyní.

Pokud předchozí počin trochu připomínal FDK, jen postrádal jejich údernost a emoční přesvědčivost, pak ten aktuální ještě více obnažuje syrové hardcorové kořeny. Seskupení stojí kdesi v průsečíku mezi hardcorovou, post-corovou a post-metalovou scénou, ale víceméně vyhovuje všem škatulkám běžně užívaným v oněch stylových končinách.

Album charakterizuje převážně pomalejší tempo, jež se dobře snoubí s vypjatým vokálem, ale zároveň disponuje naprosto vynikajícím zvukem, který umí být nejen nehorázně tvrdý, hlasitý a průrazný, ale zejména vyniká mimořádnou hutností a hustotou. Jsou v tom cítit tvrdší emo-corové soubory, spíše Lvmen než třeba Esazlesa, ale i cosi z ostřejší linie Silver Rocket či dalších podobně laděných vydavatelů z lepší společnosti.

„Snaha o emociální prožitek končí v půli cesty.“

Zpočátku album naplňuje veškeré znaky tvůrčí průměrnosti, počínaje „Spanish Pub Rhapsody“ se však přece jen objevují záblesky čehosi zajímavějšího. Přestože většina skladeb trpí určitou nedotažeností, místy se daří přijít se silným okamžikem budícím nadšení. Když se písní „Zlo“ rozezní vydatně křičené opakování jejího názvu, otvírají se přitom všechny brány pekla a jícen sopky chrlí všespalující lávu. Žel se to nedaří zdaleka vždy.

Navzdory veškeré upřímnosti z celku čiší rezerva a částečné rozpaky, někdy možná až únavnost, takže naděje zůstává nadále pouhou nadějí a tuto hranici prozatím nepřekračuje. Častá skladatelská tuctovost je až přílišnou přítěží a také snaha o emociální prožitek končí v půli cesty. Pánové se paktují s dobrými kapelami, ale zatím se jim nerovnají.

Pakliže se pokusili „prolomit ledy“, příliš se jim to nepodařilo.