Soap&Skin – Narrow

Smutek, víla i kovošrot
2012
Play It Again Sam
29:02 (8 skladeb)
songwriter/elektronika
http://soapandskin.com

Tak výrazných alb, jakým je „Narrow“, se z Rakouska příliš často nedočkáme. Ale ono je vlastně jedno, odkud Soap&Skin pochází, úroveň téhle hudby není podřízena regionálnímu nedostatku kvality. Naopak, hudba je to tak výrazná, že si zaslouží pozornost bez ohledu na jakýkoliv kontext.

Musím říct, že se marně snažím vzpomenout na nějakého hudebníka z Rakouska, kterého bych měl fakt rád. Vždy, když si Rakousko snažím vyfabulovat v souvislosti s hudbou, na mysli mi vyvstane nesmrtelný bard Falco a podivný projekt Parov Stelar, jehož popularitu asi nikdy nepochopím, ačkoliv jsem přesvědčený, že nejoblíbenější je u lidí, kteří poslouchají takříkajíc „všechno, hlavně rádio“. Rakousko má nepochybně vícero jmen na poli hudby, za které je dobré se bít. A protože je má paměť děravá jak ústa staré ženy, vzpomenu si pouze na Christiana Fennesze anebo právě Soap&Skin.

Anja Plaschg je ročník 1990 a koncepce jejího minialba „Narrow“ je vlastně celá tak trochu „mini“. Hlavní zbraní je totiž klavír a emocemi natřískaný vokál Soap&Skin, která od smutku a mučednictví volně surfuje k eruptivním návalům vzdoru. Vždycky na bázi komorního divadla, v němž jsou rekvizity sestrojeny posluchačovou představivostí.

„Ona nenápadnost, která se během poslechu transformuje v obří citový lunapark, je vůbec velice rajcovní.“

Anja Plaschg je jako víla, které se člověk bojí dotknout, aby nezmizela, a zároveň je dost silná na to, aby dala jasně najevo své pocity. Poloha klavíru a skvěle zvládnuté civilní hlasové majestátnosti je dost silná, ale jsou to momenty, kdy Soap&Skin připomíná své zalíbení v elektronice á la Aphex Twin, které jí posouvají do kategorie opravdu silných věcí.

Některé pasáže zcela objímá glitch elektronika nebo těžký industriál, ale ani v jednom případě se nevytrácí jemnost. Ona nenápadnost, která se během poslechu transformuje v obří citový lunapark, je vůbec velice rajcovní. Anja i ze synthpopové hymny osmdesátých let, jakou „Voyage Voyage“ od Desireless doteď je, dokázala svým smyslem pro jemnost uplést neskutečně citlivou píseň.

Stejně tak z tvrdého jazyka, jakým je němčina, dokáže vyčarovat líbeznou pohádku. Soap&Skin těžko budeme řadit do nějakého proudu. Navzdory věku je totiž velmi autonomní tvůrčí osobností.