Scarred by Beauty – Sutra

Dánská bonboniéra s různými příchutěmi
2011
Mighty Music
38:07 (10 skladeb)
post-hardcore
www.myspace.com/scarredbybeauty

Z kodaňského experimentálně post-hardcorového úlu se vyrojila slibná kapela. Scarred by Beauty vydali debutový počin pět let od svého založení, což není úplně obvyklé, ale v konečném součtu se počkat na správnou chvíli opravdu vyplatilo.

Dánská čtveřice (nyní pětice) existuje již od roku 2006, kdy si ji jako vedlejší projekt založili Daniel Leszkowicz (hlavní kytara) a Jonathan Albrechtsen (zpěv). Ti se však věnovali svým hlavním kapelám a skladby Scarred by Beauty tak vznikaly velice pozvolna. Společně to dotáhli na vypuštění EP o třech písních v roce 2009. Albrechtsen se ještě v té době věnoval naplno Hatesphere, ale na začátku roku 2010 „následoval své srdce“, jak o něm řekli jeho kolegové ze zmíněné dánské deathmetalové skupiny. Přesunul plně svůj zájem na Scarred by Beauty a to samé udělali i ostatní. Zbývalo nalézt trvalého baskytaristu (našli Chrise Kreutzfeldta) a práce na první dlouhohrající desce mohly začít.

Na albu „Sutra“ vás nečekají žádná ambietní intra, jak by mohl název desky napovídat. V momentě, kdy se rozehraje singl „Indika“, ke kterému byl stvořen minimalistický videoklip s výřečným obsahem, není od nasazení upuštěno až do poslední skladby. Kapela o sobě z žánrového hlediska mluví jako o post-hardcoru kříženém s death metalem. Deathovost nahrávce bezostyšně dodává Albrechtsen svým protřelým hlasem, jenž nenudí ani v jedné poloze. Oproti Hatesphere se zde neoddává pouze řevu, ale při odpočinkových fragmentech na nás též promlouvá.

Metalcorové momenty jsou střídmě rozvrženy a vždy včas rozbíjeny různými přechody, v nichž bubeník Dennis Leszkowicz používá ne zrovna jednoduchou matematiku. Technicky náročnější pasáže ale skupina vyrovnává melodičností, kterou obstarává hlavní kytara. Danielu Leszkowiczovi se povedlo dodat svému nástroji rozpoznatelný zvuk díky uchu lahodícím melodiím, které plynule přecházejí z rychlotempého marastu.

„Takto podobně vlétli na evropskou i světovou scénu britští Architects s deskou ‚Hollow Crown‘ v roce 2009 a právě v těchto dvou deskách nacházím příbuzenství.“

Kdybych měl vybrat skladbu nejlépe vystihující a reprezentující tvorbu z této desky, učinil bych tak s druhou v pořadí „Circle the Reservoir“. Nejprve se dostane ke slovu již zmíněná matematika, po níž následuje uvozující melodie a vše je doprovázeno rytmickým základem vlastním skandinávskému death metalu. Nejsilnější moment písničky a desky nastává s příchodem hypnotizující pasáže s elektronickými bicími a Albrechtsenovým zasněným hlasem. Kruh se uzavře naprosto báječně vygradovanou kytarovou vyhrávkou. „Circle the Reservoir“ vystihuje směr, jakým se Scarred by Beauty vydávají. Snaží se spojovat nepředvídatelným způsobem technické pasáže, takže zpoza rohu složitosti na vás vykoukne tu méně nápadná melodie, tu více patrná, která mírně odlehčuje (nikoliv zlehčuje) situaci.

Scarred by Beauty experimentují a nepohybují se v daných hranicích. Nelze ale říct, že by bez rozmyslu skákali od jednoho stylu ke druhému. Podařilo se jim propojit žánrově příbuzné věci, zachovali si však metalcorovou brutalitu a dodali svému albu emotivní hardcorový nádech. Nabízí od každého něco, nikdy však nevíte, na co narazíte. Takto podobně vlétli na evropskou i světovou scénu britští Architects s deskou „Hollow Crown“ v roce 2009 a právě v těchto dvou deskách nacházím příbuzenství.

Dánská kapela získala díky EP „We Swim“ ve své rodné zemi ocenění pro talent roku 2009. Rok 2011 je díky albu „Sutra“ pro Scarred by Beauty odrazovým můstkem, protože v dohledné době se kapely chopí jedna z větších evropských vydavatelských společností. S tím jsou spojena dlouhá turné se známými jmény a propagace po celém světě. Určitě to není od věci, neboť „Sutra“ se zařazuje mezi letošní příjemná překvapení na metalové a hardcorové scéně.