Scarred by Beauty European Tour

Dánský objev v Česku
hosté: Disaster
25. srpna 2011
Praha, Modrá Vopice

Dva dny poté, co Viktoria Plzeň vyřadila FC Kodaň ve 4. předkole Ligy mistrů a postoupila do základní skupiny této soutěže, vrátilo se Dánsko do Prahy s protiúderem. Letní evropské turné Scarred by Beauty mělo v Modré Vopici třetí zastávku od konce.

Komorní atmosféru o pár lidech na parketu se snažili ještě před vystoupením hlavního taháku rozbít pražští Disaster. Nebylo vůbec náhodné, že kytarista měl na sobě triko amerických As Blood Runs Black, neboť právě v tomto duchu se odehrával jejich sympatický set. Šťavnaté kytary, zběsilé tempo podpořené pěknými breakdowny a tolik důležitý pohyb jednotlivých členů. Neustálá aktivita zburcovala pár jedinců k vytvoření skromného poga.

Kde ale Disaster nejvíce strádali, byl post zpěvačky. Monotónní hlasový projev a absence pohybu při takovémto nářezu, to jsou dva klíčové mínusy, které kapele odebírají na kreditu. Přesto ale z instrumentálního hlediska jedna z těch nejlepších metalcorových kapel v Česku, co se týče živého vystoupení.

Dánové Scarred by Beauty za to vzali z jiného konce. I když měli ve svém repertoáru také vlivy metalcoru, jejich přednes zahrnoval mnohem více stylů. Hráli pouze z posledního alba „Sutra“ (2011) a nevynechali tedy ani singl „Indika“, ke kterému byl stvořen rovněž videoklip.

„Dánové zaujali přihlížející nejen hudbou; ať už to byly fosforové struny na baskytaře nebo akrobatické číslo zpěváka na závěr setu, bylo se stále na co dívat a co poslouchat.“

Od prvních tónů bylo zjevné, že u nás nejsou příliš známí a navíc si věci neusnadňují tím, že se mezi tradiční „hopsačky“ nebojí dát technické fragmenty. A těch bylo opravdu do sytosti. Přestože už končili turné, na kterém vystupovali mimo jiné se Sworn Enemy či The Black Dahlia Murder, nešetřili energií a dali do svého projevu hodně i před poloprázdným sálem. Pořádně hýbat se to na parketu začalo až s příchodem některých členů Disaster, kteří přišli podpořit svoje kolegy.

Dánové zaujali přihlížející nejen hudbou; ať už to byly fosforové struny na baskytaře nebo akrobatické číslo zpěváka na závěr setu, bylo se stále na co dívat a co poslouchat. Dalo se tedy odpustit i pár nepovedených přechodů na bicích, které bubeník vždy doprovodil patřičnou gestikulací. Scarred by Beauty ještě nějakou dobu nebudou patřit v Česku mezi známé názvy, ale tento koncert alespoň trochu pomohl propagaci. Jejich poslední deska byla v Evropě opěvována a naživo se prokázalo, že oprávněně.