Samply minulých šestnácti dní: ČTTV, koncerty a hudba hub

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 16. listopadu do 1. prosince 2015.

Uplynulo osmnáct let od smrti Michaela Hutchence, pět let od smrti Petera Christophersona z Throbbing Gristle, rok od smrti Lenky Zogatové, deset let od posledního koncertu Khanate a pětadvacet let od vzniku alba Mayhem „Live in Leipzig“ – konspirační souvislosti hledejte dle libosti. Fanoušci „Hry o trůny“ byli ve střehu (I.). Cesty kapely Heiden a jejího baskytaristy se rozdělily, zatímco do hereckého týmu nového „Blade Runnera“ přibyl Ryan Gosling.

Lidové hlasování v anketě Český slavík dokázalo, že vedle Karla Gotta a Lucie Bílé se popularitě těší i xenofobie, frustrace a nejtupější hospodský bigbít. Neurosis oznámili, že sanfranciský koncert k jejich 30. výročí doprovodí Shellac a Sleep. John Cleese si vykládal s Conanem O'Brienem. Produkce očekávaného českého snímku „Rodinný film“ se rozhodla zrušit jeho prosincovou premiéru. Fanoušci Fear Factory se po pražském koncertě shodli, že ten byl dost možná nejlepší, ale zejména díky tomu, že se druhdy vlivná industriálně metalová kapela rozhodla přehrát svou klíčovou, dvacet let starou desku. Puscifer přišli s novým klipem (YouTube).

V rámci sofistikované strategie boje proti terorismu se v pravidelných intervalech zhasínal vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Bylo oznámeno, že vedení Rádia Wave se ujme Iva Jonášová. Na bratislavském sídlišti Petržalka zachránili poslední (a jedinou) z monumentálních maleb, které mimo jiné pomáhaly v orientaci na rozlehlém sídlišti (II.). Petr Čtvrtníček hrál automaty, Daniel Landa si řekl o návštěvu ve studiu ČTTV a ČT oznámila, že zpravodajskou relaci Události bude od ledna moderovat bývalý válečný zpravodaj Michal Kubal. Po hospitalizaci kytaristy Phila Campbella byli Motörhead nuceni zrušit vyprodaný berlínský koncert.

Necrocock začal připravovat „houbařské album“ (III.). Bývalý člen New Order zažaloval své někdejší spoluhráče. V Praze koncertovali Maserati, v Utrechtu Annette Peacock. Tool ohlásili první koncerty v USA. Tamtéž se Deafheaven koncertně spojí s Lamb of God a Anthrax. Pořadatelé festivalu Brutal Assault vysvětlovali, proč se rozhodli na ročník 2016 pozvat také Taake. M.I.A. se v novém klipu připojila k podpoře svobody migrace. Charlie Sheen se veřejně přiznal, že je HIV pozitivní a reakce daly připomenout 80. léta. Ve Fulneku sněžilo a v tamní restauraci U Šuláků výčepní čekala, až se zbylí tři zákazníci dodívají na přenos boxerského utkání, v němž Tyson Fury na body porazil Vladimira Klička.