Samply minulých jedenácti dní: Baník, Darkside a jiná jména

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 7. do 17. srpna 2014.

Bon Iver a Astronautalis ohlásili spolupráci. Šířila se zpráva, že Morrisseyho label s ním měsíc po vydání alba rozvázal spolupráci, vydavatelství ji po několika dnech dementovalo, zpěvák na ní trval. Zemřel herec Robin Williams a Hugleikur Dagsson mu vzdal hold (I.). Bylo oznámeno, že třetí reedici nahrávek Fely Kutiho sestaví Brian Eno. Queens of the Stone Age hráli v Praze a Foo Fighters vyslali zprávu, že brzy vydají nové album. Baník Ostrava vyhrál na hřišti Sparty Praha, která tak v domácím ligovém utkání padla poprvé od 24. září 2012, a nad Letnou u této příležitosti do půl dvanácté v noci létal policejní vrtulník.

V Londýně zrušili festival Jabberwocky, jehož headlinery měli být James Blake a Neutral Milk Hotel, v Ostravě zase přišli o Fest RockOva, kde měli zahrát Stormwitch (nebojte, taky je neznáme). Plzeňský fotbalový klub vyměnil trenéry. Bristolský festival Temples (II.) už nyní ohlásil fantastickou sestavu kapel na rok 2015: z lineupu Converge, Triptykon, Nails, Torche či Portal padá brada. Ve Švýcarsku v horách vykolejil vlak a česká média se předháněla, jak v titulcích udělat z nehody tragédii. Maňásci Tomahawk si zadováděli (YouTube).

Midi Lidi a Čoko Voko ohlásili na podzimní měsíce Zavři dveře ať sem nejde ten smrad z kuchyně Tour 2014. Soudruzi ve Zlíně dva týdny před jejím plánovaným ukončením zavřeli výstavu díla Natalie LL, která jeden z obrazů složila z malých fotek souložícího páru. „Tady už nejde o estetické vnímání, ale o pornografii. Je to extrémní záležitost pro úzkou skupinu lidí,“ uvedl k tomu náměstek hejtmana. Měl zřejmě na mysli tu úzkou skupinu, která za měsíc vytváří čtyřmilionovou návštěvnost serveru Freevideo. Proběhl festival v Trutnově. Produkce koncertního filmu „Björk: Biophilia Live“ plánovala jeho podzimní uvedení – po tom karlovarském se dostane i do vybraných českých kin (YouTube).

U příležitosti vydání reedice svého debutu pustili Coliseum do světa nový videoklip. Godflesh ohlásili nové album pojmenované „A World Lit Only by Fire“ a vypustili první skladbu „New Dark Ages“. Darkside, projekt Nicholase Jaara a Dava Harringtona zveřejnil rovnou dvě skladby a oznámil, že „míří do cíle, prozatím“. V Británii odtajnili žebříček nejoblíbenějších jmen i skutečnost, že 187 dívek dostalo jméno Arya a 11 chlapců Theon. Vyšel nový Cinepur s tématem politického filmu (III.). Zemřela Lauren Bacallová. Zatímco Ladislav Oliva prodal na festivalu Brutal Assault žlutou a hnědou vinylovou edici projektu Hovno, vzal vítr v jeho rodném Šternberku tři střechy. Jak počasí ovlivnilo tamtéž konaný Festival historických kostýmů, média neuvedla.