Samply minulých dvanácti dní: Ransdorf a umění všeho druhu

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 2. do 13. prosince 2015.

Výtvarnou Turnerovu cenu získala skupina Assemble, která oživila vylidněnou čtvrť v Liverpoolu. Ve věku devětašedesáti let zemřela Holly Woodlawn, jedna z Warholových superstars a protagonistka Reedovy „Walk on the Wild Side“. Snímek „Ex Machina“ vyhrál většinu cen při udílení British Independent Film Awards, zatímco vítěz tallinnských Black Nights, korejský režisér Lee Yoon-ik, věnoval částku spojenou s hlavní cenou festivalu, aby ten dále rozkvétal. A filmové medaile ještě jednou, scenáristé předávání Evropských filmových cen totiž znovu v praxi ukázali, proč se na ceremoniál nikdo nedívá.

CITÁT TÝDNE
„Strana zdůrazňuje, že od chvíle dobrovolného pozastavení členství se na soudruha Ransdorfa bude pohlížet jako na všechny soudruhy, kterým bylo pozastaveno členství v letech 1929–1990, a prohlašuje, že soudruh Ransdorf nikdy nebyl členem KSČM ani KSČ, s níž nemá KSČM kromě dějin a členů nic společného. Jeho fotografie budou podle znění platných stanov vyňaty z ideově-propagačních materiálů KSČM, a to včetně zařízení s dálkovým přístupem (tzv. internet).“
Jindřich Šídlo ve svém komentáři pro Hospodářské noviny

Některé hudební webziny psaly o brněnském křtu debutové desky Mortal Cabinet, jiná média zase o tom, že Jan Svěrák nesehnal peníze na chystaný film o pedofilních kněžích. Ve Všenorech nakrátko otevřelo nádraží pojmenované po prof. Ing. Václavu Klausovi, CSc. (I.). Dagmar Pecková a Hurvínek otevřeli nový kamenný obchod vydavatelství Supraphon. Pořadatelé Berlinale ohlásili, že festival v únoru 2016 zahájí film bratří Coenů a v soutěžní sekci se představí mimo jiné nové filmy Jeffa Nicholse a Denise Côtého. Phaerentz zveřejnil novou hudbu a John Grant nový klip. Jesse Kanda se vydal zkoumat nitro Björk (YouTube).

Skupině Pipes & Pints se nepodařilo prodat za půl milionu korun staré dudy. Nové Mojo udělalo radost fanouškům Davida Bowieho (II.). Adam Gebrian se udiveně projel z Ruzyně do centra Prahy vlakem. Kapely Fat Old Donald, Or a Snyder uzavřely působení promotérského kolektivu Místní borci v plzeňském klubu Pohoda. Dim Bulb Games zveřejnili teaser ke hře „Where the Water Tastes Like Wine“ (YouTube).

Začalo období vyhlašování desek roku. U Karla Veselého to vyhráli Arca i Mgła, na portále The Quietus zase Jlin. Magick Disk Musick a Naše desky pustily do světa vinylovou reedici alba „Trans-Mystic Anarchy“. Skončila Přehlídka animovaného filmu, vítězem tamní soutěžní sekce Jiné vize 2015 se stal Janek Rous. Šířila se poplašná zpráva, že se od jara 2016 začne „AZ kvíz“ natáčet v nových kulisách. Druhý syn Kanyeho Westa dostal jméno Saint a další film Sachy Barona Cohena nový trailer (YouTube).

Zemřel rozhlasový hlasatel Vladimír Fišer, který 21. srpna 1968 ohlásil vpád sovětských vojsk. Média připomněla, že Česká komora architektů ocenila Věru Machoninovou. Pitchfork i The New York Times recenzovali nové album Sunn O))). Label Silver Rocket oznámil, že ještě letos vydá vinylovou verzi desky „Kon B“ (III.) od domácích experimentátorů Gurun Gurun, kteří se mezitím dočkali nominace na cenu Vinyla. „Jsme načichlí bývalým režimem, morálka upadá a dost lidí bez vlastního úsilí myslí jen na peníze,“ řekla Věra Čáslavská v rozhovoru pro Aktuálně.cz.