Samply minulých deseti dní: Melvins, Nolan a festivaly

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 28. července do 6. srpna 2014.

V Montaně na jeden den přejmenovali horu po Paulovi McCartneym, jehož turné jelo zrovna okolo. Uplynulo dvacet let od prvního ročníku CzechTeku. Proběhl festival Beseda u Bigbítu a skončila Letní filmová škola. Astronautalis dokončil nahrávání nové desky a fotbalový sudí Howard Webb (I.) ukončil kariéru. Vyšlo najevo, že Miroslav Krobot v českých kinech porazil Herkula i opice, úsvit jejichž planety nastal. Časopis Sight&Sound zveřejnil žebříček nejlepších dokumentů filmové historie. Televize Nova odhalila plán podzimního vysílání a už tato informace se jevila být nadbytečnou. Mohli jsme se prvně podívat na ukázku z filmu, který zhlédne publikum zahajovacího večera filmového festivalu v Benátkách (YouTube).

Činili se tentokrát v redakci serveru iDnes, kde uvedli článek titulkem „Kim zavítal do továrny na lubrikanty, dojatě vzpomínal na svého otce“. Robert Plant a Jimmy Page naznačovali a popírali možnost návratu Led Zeppelin. Brian Eno se slovy jako „koloniální válka“ a „etnické čistky“ vymezil proti akcím Izraele na území Gazy. Na setkání Comic-Con byl promítnut nový trailer k očekávanému filmu Christophera Nolana „Interstellar“. Nolan se mezitím spolu s Quentinem Tarantinem, Juddem Apatowem či J. J. Abramsem zasadil o to, aby nezavřela poslední továrna firmy Kodak na klasický filmový materiál. Na Comic-Conu byl odhalen rovněž plakát k chystanému Tarantinovu filmu, kterým nakonec vskutku bude „The Hateful Eight“ (II.). Hospodářské noviny vydaly recenzi letošní desky Master's Hammer. Karen O se podělila o singl „Rapt“ ze svého očekávaného sólového debutu „Crush Songs“ (YouTube).

Srpnový časopis Spark vydal oslavnou recenzi poslední desky Nachtmystium, britský The Quietus označil totéž album za nejslabší, jaké kapela kdy vydala. Proběhl polský festival Off, na němž hrál Perfume Genius novou hudbu a The Jesus And Mary Chain hudbu velmi starou. Vyšly „Zbytky ozářených ploch“, debutové album kapely Leto (III.). Pharmakon, která na podzim doprovodí na turné Swans, ohlásila novou desku „Bestial Burden“. Tvůrci druhé série „Temného případu“ začali zásobovat fanoušky novinkami. V Brně se hovořilo o možném novém referendu o osudu tamního hlavního nádraží. Čelní představitel nizozemské alternativní scény Frans de Waard složil a k volnému sdílení poskytl žalozpěv nad oběťmi z letadla sestřeleného nad Ukrajinou.

CITÁT TÝDNE
„Do toho Jára míchá popisy svých pravděpodobně opravdových milostných dobrodružství (‚Mé oči sjedou na srdeční čakru – na vysokou holku má dobré kozy, pomyslím si – a pokročím v pohlížení do jejího třetího oka…‛), čímž aspiruje jednak na označení ‚český Henry Miller‛, ale druhak – protože dotčené ženy jmenuje plným jménem a velmi cynicky hodnotí – na pár facek.“
Tomáš Baldýnský ve fejetonu Kdo ve vězení odháčkuje guru Járu? pro Lidové noviny

Magazín Metalopolis se tázal českých a slovenských hudebníků, k čemu jim byla nedávná hudební ocenění. Nejenom že Melvins ohlásili na říjen nové album, ale též účast členů Butthole Surfers na něm. To lidi z My Bloody Valentine a Sonic Youth se stali členy nové kapely Thurstona Moora. Proběhl Sázavafest, jehož dramaturgové skládali program mimo jiné podle toho, jestli se kapely jmenují podobně jako nějaké zvířátko. Zejména u nás populární francouzský komik Louis de Funès by se dožil stovky. Slovy „Na zdraví a dobrou chuť“ zakončili informaci o svém ekologickém počínání pořadatelé festivalu Brutal Assault, který začíná v den vydání těchto Samplů, pročež jejich další díl vyjde opět v netradičním termínu.