Samply minulých čtrnácti dnů: Klusák, Corbijn a mrkev

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 2. do 15. listopadu 2015.

Začal předprodej nové knížky o nádražkách. Uplynulo čtyřiašedesát let od sebevraždy Konstantina Biebla. Stejného večera, kdy se do Prahy vrátili Carcass a Voivod, koncertně debutoval Limetal. Pořadatelé oznámili, že do Prahy přijedou Residents. České dráhy se rozhodly zlevnit lístky do první třídy. Na obálce nového čísla časopisu Wire byla Annette Peacock a uvnitř Attila Csihar (I.). Google Maps oznámily, že je nyní bude možné používat i offline.

CITÁT TÝDNE
„Je dobré si připomínat, že totalitní režimy dočasně vítězily nejen kvůli svým ideologiím, ale i proto, že dokázaly uspokojit potřebu nenávisti, která je pod tenkým civilizačním nátěrem uložena.“
Petr Honzejk v komentáři pro Hospodářské noviny

Vít Klusák hovořil v DVTV o tom, proč má observační dokument jiné hodnoty než filmová Wikipedie. Čeští praktičtí lékaři s láskou vzpomínali na časy, kdy pacienti platili v ordinacích poplatky a nechodili se několikrát do měsíce ohřát do čekáren. Uvedení nových dílů seriálu „Twin Peaks“ bylo odloženo na rok 2017. Shia LeBeouf sledoval všechny své filmy a všichni se na to mohli dívat. V Anglii mezitím ukradli stokilovou dřevěnou mrkev (II.). V Británii řešili koncerty The Stone Roses, v Rumunsku zase důvody tragického požáru na koncertě kapely Goodbye to Gravity, jejíž bubeník mezitím podlehl zraněním. Do aukce šel pletený svetr, v němž Kurt Cobain odehrál koncert MTV Unplugged, z pěti knoflíků jeden chyběl. Brněnská bookingová agentura Bumbum Satori oslavila pět let existence. Slowmotiondancer a Aran Epochal zveřejnili nové videoklipy (YouTube).Na ostravském Masarykově náměstí zavřela tradiční prodejna obuvi Baťa sídlící od roku 1931 v budově architektů Františka Stalmacha a Jana Svobody a přesunula se do obludného centra Karolina. Věční experimentátoři Matmos ohlásili, že jejich nové album se bude skládat výhradně ze zvuků pračky. V Rotterdamu byl odhalen památník připomínající návštěvu T. G. Masaryka. Česká fotbalová reprezentace představila nové dresy. S novým klipem přišel i The Tallest Man on Earth (YouTube).

Režisér Mat Whitecross a tvůrce dokumentu „Amy“ Asif Kapadia tentokrát v roli producenta začali pracovat na dokumentu o Oasis. Proběhla showcasová přehlídka Nouvelle Prague a Martin Věchet, pořadatel trutnovského open air festivalu, se svěřil, že mu bylo krátce před akcí zrušeno pozvání. Nominacím na Evropské filmové ceny vévodilo Sorrentinovo „Mládí“. V Berlíně byla zahájena výstava fotografií Antona Corbijna. Šest měsíců po vydání se album Kendricka Lamara „To Pimp a Butterfly“ dočkalo i vinylové edice - a ta stála za to. Twitter vyměnil hvězdičky za srdíčka (III.). Paříž i Bejrút zažili tragické teroristické útoky a nastal čas odstřihnout se ve jménu duševního zdraví od sociálních sítí.