Samply minulých čtrnácti dní: zúčtování a underground

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 9. do 22. května 2016.

Krajský soud v Ostravě poslal Zdeňkem Bakalou vytunelované a beznadějně zadlužené OKD do úpadku a už tak dost ponurá budoucnost černého srdce republiky povážlivě potemněla. Téhož dne neméně zlověstný nádech získala díky Jaroslavu Vodičkovi (I.) tryzna za oběti holocaustu v Malé pevnosti Terezín. Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) svůj proslov aktualizoval v duchu putyky páté cenové skupiny xenofobními řečmi o řízené invazi válečných uprchlíků z Blízkého Východu. Tím rabína Karola Sidona vyprovokoval k nepřipravenému projevu a zároveň sám sebe vyškrtl ze seznamu hostů na letošním předávání Cen Paměti národa. Naznačil totiž, že žádnou paměť nemá, přinejmenším co se kořenů fašismu týče. Případ na příkladu s indiány vtipně osvětlil „český (tak trochu) John Oliver“ kanál Maryško. Zajímavé je, že do něho si ČSBS v březnu rýpl kvůli provokativnímu vtipu o Lidicích, za který v rámci veřejně prospěšných prací doslova strašil na děčínském zámku.

ČSBS byl plný také metalový éter. Prominentní člen jeho lidické obce, kardinál Dominik Duka, totiž přislíbil sloužit slavnostní mši k 666. výročí vzniku fary v Osvětimanech. Větší mediální pozornost na sebe strhl přeci jen obratnější mediální stratég, prezident USA Barack Obama, který o Finsku prohlásil, že má nejvíc metalových kapel na počet obyvatel, a taky v AC/DC hostující Axl Rose, i když tomu stačilo se jen zvednout z křesla. A když už jsme u těch čísel a rouhání, první koncert odehrála nová kapela bývalého člena Thema Eleven Marka Haltufa Flight665.

CITÁT TÝDNE
„V emotivním dopise Nezahrávat si s rudým ohněm, zveřejněném minulý týden v MF Dnes, se ke kritice přidává Stanislav G. Pitaš, ‚signatář Charty 77, majitel undergroundového klubu‘. V jeho textu si přečtete věty jako ‚Jde mu jen o jeho zájmy‘, ‚Věcheta znám od jeho devatenácti let a vím, čeho je schopen‘ nebo sugestivní otázku ‚Kdo financuje tento dokument, na čí objednávku a pro koho se točí?‘ Nad závěrem ‚Čin Martina Věcheta je odporným skutkem, který si zaslouží být odsouzen‘ si nelze nevzpomenout na slovník někdejšího Rudého práva, který podobnými formulacemi dehonestoval disidenty.“
hudební publicista Karel Veselý pro A2larm

Názorové protiváhy se vedle Vodičkova dostalo také ostře protiněmeckému proslovu předsedy Senátu Milana Štěcha, pronesenému při téže příležitosti, ale až o týden později. Jako vůbec první člen české vlády na 67. sudetoněmeckém sjezdu ministr kultury Daniel Herman připustil, že čeští Němci jsou naši krajané. Rovněž vyjádřil lítost nad tím, co se stalo jak během 2. světové války, tak po ní. Bohužel Hermanovo nesporně chvályhodné gesto smíření značně znehodnocují jeho dřívější aktivity. Působení v Ústavu pro studium totalitních režimů, který pod jeho vedením spíš než výzkumné pracoviště připomínal ideologickou betonárku / kriminální ústředí, a neskrývané sympatie k církvi Ordo Lumen Templi apoštola ublíženého českého nacionalismu Daniela Landy. Žlučí českých rasistů hýbal též čerstvě zvolený labouristický starosta Londýna, Pákistánec Sadiq Khan. Někoho by jeho původ mohl podnítit k zopakování ikonického výkřiku kapitána Kirka z USS Enterprise (II.).

Hodně zlé krve nadělal i rozkol v Plastic People of the Universe a venkoncem celém někdejším československém undergroundu. I tady se tragikomickou rozbuškou staly vzkříšené běsy minulosti. První mezi trutnovskými potížisty, Martin Věchet, totiž pozval Milouše Jakeše na český Woodstock, Trutnoff Open Air, který se dosud vehementně hlásil k odkazu Václava Havla (III.). Co to provedlo s festivalovým lineupem, netřeba popisovat. Stačí jen poukázat na článek Karla Veselého, který třeštění stárnoucích chartistů podrobil neúprosně přesné kritice. Na minulost zavzpomínalo také ruské federální ministerstvo obrany, když při 70. výročí založení prvního sovětského raketodromu uveřejnilo množství snímků z tamního vesmírného programu. Že by tím byla zahájena nová etapa vesmírných závodů s NASA, která před časem pustila do oběhu několik tisíc fotografií z misí Apollo?

Za minulostí naopak tlustou čáru udělala u Babišova Čapího hnízda kontrola z ministerstva financí. Prohlásila, že klíčové dokumenty se ztratily. Ani největší obyvatelný vtip nezůstal pozadu. K zemi půjde bývalá brněnská textilka Vlněna. Kulturní dědictví se naopak rozhodl prezentovat a chránit web Open Culture. Sestavil seznam muzeí a galerií, bezplatně poskytujících zdigitalizované kopie obrazů ze svých sbírek. Volně dostupné jsou nově také nejúspěšnější dokumenty z festivalu Jeden svět. Do 21. století vstoupil i román „Jméno růže“, který se sotva pár měsíců po smrti jeho autora Umberta Eca dočkal herního zpracování. Na pomezí PC hry a vzdělávacího projektu balancuje také čerstvý držitel titulu Česká hra roku Československo 38-89 (IV.).