Samply minulých čtrnácti dní: Spazz, Mortem a filmy

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 18. do 31. ledna 2016.

Malé divadlo kjógenu převzalo jako první zahraniční soubor cenu Zaikašó udělovanou divadelním ústavem při univerzitě Hósei. Jarda Špulák napsal 31. ledna koncertní reportáž roku. Na koncertě The Libertines v Birminghamu zadrželi muže, který skrýval v kalhotách osmatřicet zcizených mobilních telefonů a hudební časopis NME oslovil kapelu, zda by se k tomu nevyjádřila. Phil Anselmo znovu dokázal, že je možná dobrý frontman, ale taky vychlastaný idiot. Bontonfilm se pochlubil, že pro česká kina koupil práva na uvedení ceněného dramatu „Carol“, zatímco Aerofilms se rozhodli zahájit léto suchou podvratnou komedií „Realita“ (I.). Květy zveřejnily nový klip z loňské, na cenu Vinyla nominované desky (YouTube).

Uplynulo dvacet let od smrti Olgy Havlové. Label Tankcrimes Records oznámil, že v březnu vydá reedici alba „Sweatin' to the Oldies“ (II.) a „Sweatin' 3: Skatin', Satan & Katon“ od jedné z klíčových kapel žánru power violence Spazz – na dvou deskách bude zachyceno celkem 131 skladeb. Zemřel režisér Ettore Scola a Mos Def odešel ze scény. Filmový kritik Kamil Fila oznámil plán na spuštění vlastního webu. Boris a Merzbow dali ochutnat z nové společné desky. Na pražském festivalu Spectaculare vystoupil skladatel hudby k seriálu „Sherlock“ Michael Price. Bono a Trent Reznor vzpomínali v časopise Rolling Stone na Davida Bowieho. Evropské turné začal Author & Punisher, zatímco Brothers of the Sonic Cloth oznámili, že tak učiní na jaře. To Wolf Alice k nelibosti fanoušků zrušili část turné, aby si mohli převzít případné hudební ceny. Alva Noto a Tarwater oznámili, že jim vyjde limitovaná edice vinylu, na němž doprovází Iggyho Popa recitujícího Walta Whitmana. The Chemical Brothers vzbudili zájem novým klipem a autoři seriálu „Orange Is the New Black“ teaserem k nové sérii (YouTube).

Médii kolovala zpráva, že se členové skupiny Abba znovu společně postavili na jedno pódium, stalo se tak při otvíračce nové restaurace (III.). Pořadatelé Berlinale přidali do nesoutěžního programu životopisný film o Milesi Davisovi, film Petra Václava „Nikdy nejsme sami“ a novinku Benoîta Delépina a Gustava Kerverna, zatímco do programu Colours of Ostrava přibyla kapela Tame Impala. Severokorejská propaganda šířila zprávu o vynálezu alkoholu, který nezpůsobuje kocovinu. Ve věku 87 let zemřel režisér Jacques Rivette. Ceny české filmové kritiky posbíral Petr Zelenka a následně se zařadil po bok Tomáše Magnuska coby nominovaný na Českého lva. Společnost Film Europe oznámila, že na český DVD trh uvede kolekci dvanácti mimořádných artových filmů, a že v lednu začne benátským vítězem „Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě“. Webzine Mortem se odebral do Valhaly.