Samply minulých čtrnácti dní: Preacher, Švejk a Beck

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 23. května do 5. června 2016.

Uplynulo padesát let ode dne, kdy The Beatles vydali „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, Paul McCartney se svěřil, že měl po rozpadu kapely deprese a Jenny Hval oznámila, že v září vydá nové album „Blood Bitch“. Německý festival Rock Am Ring druhý rok v řadě trápily bouřky a blesky a musel být zrušen. Vítězství umírněného kandidáta Alexandera Van der Bellena i obraz rozpolcené země přinesly rakouské prezidentské volby. Eminem slavil 16. výročí svého alba „The Marshall Mathers LP“ limitovanou edicí, která obsahovala cihly z domu, v němž vyrůstal, a který je vypodobněn na obalu desky (I.). Red Hot Chili Peppers se podělili o titulní skladbu ze své jedenácté desky a nová alba ohlásili Nick Cave i Beck, zatímco Master’s Hammer novinku bez velkého otálení rovnou vydali a pokřtili.

TWEET TÝDNE

no comment

Sunn O))) ohlásili letní koncerty v Evropě, mimo jiné v proslulém Labirinto Della Masone, zatímco Poppy Seed Grinder dali na vědomí, že u japonského labelu Amputated Vein Records vydají nové album „Bleeding Civilization“. Zástupci autonomního centra Klinika převzali cenu Františka Kriegela za občanskou statečnost, u kteréžto příležitosti bylo uspořádáno malé občerstvení, ze kterého zůstaly na ocet masové jednohubky. Zemřel ilustrátor a grafik Zdeněk Mézl (II.). Producenti seriálu „Temný případ“ ho po druhé řadě odpískali.

CITÁT TÝDNE
„V sobotu krátce po poledni obdrželi strážníci oznámení od svědka, který uvedl, že u knihovny na schodech sedí již tři hodiny asi osmiletá dívka a její chování je velice nezvyklé. Na místo byla ihned vyslána motohlídka, aby situaci prověřila. Při příjezdu strážníci malou dívku identifikovali jako padesátiletého muže.“
Z věstníku městské policie Přerov

Sudí fotbalového zápasu Broumov – Rychnov nad Kněžnou nařídil proti domácím čtyři penalty, vyloučil jim dva hráče a nakonec i trenéra. Zatímco Jan Švankmajer oslovil se svou crowdfundingovou sbírkou stovky příznivců po celém světě, přiklepl Státní fond kinematografie sedmnáct milionů nové adaptaci Švejka v režii Bohdana Slámy. Na televizní obrazovky se vkradl „Preacher“ a David Brent se vrátil do „Kanclu“ (YouTube).

Dva dny před svými devětašedesátými narozeninami se stal Ronnnie Wood z The Rolling Stones otcem dvojčat. Barack Obama jako první americký prezident navštívil místo svržení jaderné bomby v Hirošimě, ještě předtím vyvolal mnoho otázek svou večeří s kuchařem Anthonym Bourdainem (III.). Už i majitelé telefonů s operačním systémem Android mohli zjišťovat, z kterých výrobků jdou peníze přímo do kapsy ministra financí. Prokrastinační okénko: čtěte si o oponentech Waltera Whitea seřazených podle míry, kterou hrdinu „Perníkového táty“ ohrožují. Michael Bay přivítal do univerza „Transformers“ Anthonyho Hopkinse a Kim Gordonová dementovala zprávu, že ji na parkovišti u nákupního centra pokousal kojot.