Samply minulých čtrnácti dní: Lara Croft, Twin Peaks a české klipy

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 25. dubna do 8. května 2016.

FC Baník Ostrava sestoupil po padesáti letech z první fotbalové ligy. Proběhla šestá pražská Silent Night a deník E 15 přinesl recenzi nové desky Dälek. Uplynulo sedmatřicet let ode dne, kdy dostal Ozzy Osbourne padáka z Black Sabbath. To Iron Maiden koncertovali v Číně a vedle jiného se podvolili tamním pravidlům, když skladbu „The Trooper“ nedoprovodili tradičním máváním britskou vlajkou. Pořadatelé filmového festivalu v Benátkách oznámili, že letošní porotě bude předsedat režisér Sam Mendes. I Am Pentagon, kapela se členy Balaclavy, Eastern Star nebo Kevorkian, zveřejnila první skladbu. To investiční skupina Penta představila projekt přeměny okolí pražského Masarykova nádraží (I.), na němž před svou smrtí pracovala Zaha Hadid; návrh si navzdory mnoha souvisejícím otazníkům získal veřejnost.

CITÁT TÝDNE
„Pokud budete mít, milí čtenáři, chvíli, zamyslete se, jak vy vnímáte tuto otázku. Metalisté jsou převážně chytří a otevření lidé, a proto diskuse nebo jen mentální cvičení na toto téma nemůže ničemu uškodit.“
Tomáš Vítek v resumé článku „Má metal problém s rasismem“, časopis Spark, 5/2016

Do obsazení znovu nastartovaného seriálu „Twin Peaks“ se vešli Michael Cera, Trent Reznor i David Duchovny a fanoušci se zamýšleli, zda náhodou není 1. dubna. Hosty pořadu Špína na Radiu Wave byli postupně Kontroll a Unna. Server Wired přinesl galerii liduprázdných míst v zemi, kde žije takřka jeden a půl miliardy obyvatel. Něco k tisícovce lidí dalo na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad najevo, co si myslí o vyhrůžkách a násilí ve společnosti, jejíž strach je usilovně povzbuzován z nejvyšších míst. Vinylem, po kterém se aktuálně nejrychleji zaprášilo, byl picture disc se dvěma skladbami ze soundtracku posledních „Hvězdných válek“ (II.). LP edice poslední desky Heiden to bude mít těžší, na čemž ale nezáleží. Alicia Vikander se stala Larou Croft, Park Chan-wook se chystal do Cannes se svým novým filmem a Pink Floyd oznámili, že vydají všechny své desky na vinylech, pořadí důležitosti těchto událostí si sestavte sami. U příležitosti koncertu v Dejvické nádražce přijala kapela Midi Lidi do svých řad nové členy (YouTube) a Aid Kid doprovodil společnou skladbu s Veronikou Buriánkovou potemnělým klipem (YouTube).Giorgio Moroder oslavil šestasedmdesát let, zatímco nejagilnější český pornoherec Jan Velička se zabil na motorce ve věku let třiceti. Na veřejnost se dostal cover skladby „SOS“ od Abby v podání Portishead, ale jelikož byl následně stažen z oběhu, nemuseli se o svůj statut mainstreamových podivínů bát Radiohead, kteří ohlásili a následně rovnou i vydali nové album. Olympiáda v Tokiu se konečně dočkala loga (III.). Vyšlo najevo, že na Colours of Ostrava zahrají Zu, Le Butcherettes ohlásili pražský koncert a americká stanice ABC11 přinesla rozhovor s mužem, který si během vystoupení Beyoncé četl knihu. Ke čtení byla i hitparáda pražských rohlíků. Obyvatelé Humpolce pocítili zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo kdesi u Vídně. Zemětřesení zasáhlo i Vanautu, zatímco v Texasu museli kvůli počasí zrušit festival Levitation. Fotbalista David Limberský byl za vulgární gesto v zápase se Spartou potrestán tím, že má jít příkladem plzeňské fotbalové mládeži.