Samply minulých čtrnácti dní: krachy, filmaři a podoby pekla

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 13. do 26. června 2016.

Zastánci odchodu Velké Británie z Evropské unie použili v kampani fotografii československých letců RAF a stvrdili tím, že o komplexních otázkách nemají rozhodovat ti, kdo nemají dostatek informací. Princ William se objevil na titulní straně časopisu Attitude (I.) a vyslovil se proti homofobii, jen o pár dní později v podobném duchu hovořil londýnský starosta Sadiq Khan. V HBO se rozhodli neprodlužovat agónii diváků seriálu „Vinyl“ a po první řadě ho ukončili.

TWEET TÝDNE

byli jsme svědky historie v pohybu

Zemřel Michu Meszaros, herec, který rozpohyboval mimozemšťana Alfa. Galerie Tate Modern se rozšířila do nové budovy. Podle scénáře Marcela Bystroně, jehož kariéra režiséra skončila snímkem „Po hlavě do prdele“, se začal natáčet film „Špunti na vodě“. To Eli Roth se upsal režírování remaku „Přání smrti“, v němž Charlese Bronsona nahradí Bruce Willis, a někteří produkovali konec kinematografie. Ten ale vždy odvrátí série „Rychle a zběsile“ – v jejím osmém pokračování se objeví i Helen Mirren. Pitchfork recenzoval debut RLYR, kapely se členy Pelican, Locrian a Russian Circles v sestavě. Ringworm se vrátili (YouTube).

Přední český politolog, odborník na svobodu slova a obhájce českých hodnot jako pojídání bůčku nebo hraní na elektrickou kytaru ing. Aleš Brichta se oženil. „Dali se dohromady zhruba před rokem a půl v hospodě při šipkách,“ informoval o novomanželech bulvární tisk. Internetový portál Aktuálně obnovil rubriku Kultura. Vyšli Pařát, Rock-A-Rolla (II.) a nová deska Red Hot Chili Peppers a ne, není to začátek vtipu. „Zítra přesně v 15:30 hod. vpadnou s rusovlasou frontwoman Žofií Dařbujánovou na The Gully Stage v Silver Hayes Area,“ rozplývala se tisková zpráva v předvečer koncertu české kapely Mydy Rabycad na festivalu Glastonbury a v pekle rezervovali další místo pro fanoušky electroswingu. Jan Vrba natočil nový klip pro Metronome Blues (YouTube).

Módní návrahář Marc Jacobs uvedl svou podzimní kolekci sérií fotografií, v níž figurovali St. Vincent, Marilyn Manson, Courtney Love, Genesis P-Orridge (III.) a Missy Elliott. Nedlouho po krachu festivalu Temples zavřeli krám i pořadatelé z ATP. V Západní Virginii zatkli Ericka Shuteho, frontmana newyorské deathmetalové kapely Pyrexia, a obvinili ho z trojnásobné vraždy. Zemřel experimentální filmař Peter Hutton a město Mariánské Lázně, kde se konaly první ročníky filmového festivalu, než se ten přesunul do Karlových Varů, zveřejnilo zprávu o tom, že na přelomu července a srpna zviditelní lázeňské město filmovou přehlídkou, která nabídne archivní filmy i současné experimenty. To organizátoři tradiční karlovarské přehlídky potvrdili účast herce Willema Dafoea a pořadatelé Letní filmové školy zase návštěvu režisérky Julie Taymor. Znovu se psalo o tom, že zavedené pražské knihkupectví Fišer zavře brány, chystanou biografii Jamese Maynadra Keenana (IV.) si tedy už budeme zřejmě muset pořídit jinde. V Minsku zatkli učitele čínštiny, který učil šest let desítky žáků vymyšlený jazyk. Uma Thurman spadla z koně, zatímco z přízvuku protagonistů očekávaného dramatu „Anthropoid“ padaly čelisti (YouTube).