Samply minulých čtrnácti dní: Kittchen, Trump a Zábrdovice

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 1. do 14. února 2016.

Psal se rok 2016 a časopis Film a doba zprovoznil svůj facebookový profil. Eagles of Death Metal znovu koncertovali. Uplynulo pětapadesát let od smrti Jakuba Demla. Zpěvák David Koller prostřednictvím své zastupující agentury uvedl, že nebude hrát v žádném z klubů, kde vystupuje též nejmenovaná kapela nezasluhující další zbytečnou publicitu. V železniční centrále v Bohumíně shořela velká část zařízení a lidé museli přesednout do autobusů. Hořelo také Národní muzeum a vyjma zavedených hasičských sborů se nedostavili zachraňovat památku žádní vlastenci, kterých je přitom plný Facebook. NASA vypustila k bezplatnému stažení sérii úchvatných plakátů probouzejících chuť osidlovat nové planety (I.).

CITÁT TÝDNE
„Téměř přesně 100 let poté, co do časopisu Annalen der Physik dorazil 20. března 1916 článek Alberta Einsteina ‚Základy obecné teorie relativity‘, byl 11. února 2016 oznámen objev gravitačních vln, které Einsteinova teorie předpovídá, ale které dosud pozorovány nebyly. To je vskutku historický okamžik, který znamená triumf nejen pro Einsteinovu teorii, ale také pro moderní technologie, které umožnily detekovat nesmírně jemný projev průchodu gravitační vlny detektorem LIGO ve Spojených státech.“
fyzik Jiří Chýla pro Lidové noviny, 13. února 2016

Rada města Brna schválila záměr zapůjčit pozvolna se rozpadající budovu lázní v Zábrdovicích architekta Bohuslava Fuchse (II.) spolku Kulturou proti chátrání, aby tam zřídil kulturně-sociální centrum. Biohazard se rozešli se Scottem Robertsem a odvolali všechny koncerty včetně toho pražského. „Nemám nic proti šátku na hlavě, pokud jsem v mešitě anebo vyjadřuji podporu muslimkám, které se ho díky všeobjímající toleranci v naší společnosti bojí nosit. Tohle však považuji za závažnou manipulaci, kdyby mi alespoň řekli předem,“ povzdychla si partnerka v Praze pobodaného Syřana poté, co bulvární časopis Týden vydal rozhovor s ní a její civilní fotografii obohatil hidžábem. Straight zveřejnili lyrics video ke skladbě „Ostře nabroušenej den“ a Kittchen znovu upozornil na svou „Sestru“ (YouTube).

Brněnská doommetalová kapela Somnus Aeternus a label Epidemie zveřejnili informaci o počátku vzájemné spolupráce, jejímž prvním plodem bude v dubnu album „Exulansis“. To kapela Midi Lidi oznámila, že novou desku nadělí k narozeninám Prokopu Holoubkovi. Divadelní společnost Company.cz sdělila, že na konci dubna opustí prostory Divadla Komedie. Pořadatelé polského festivalu Off s radostí vyhlásili, že se jim letos konečně podaří přivézt Mudhoney. Filmový kritik Kamil Fila spustil svůj web a Fiordmoss zahušťovali atmosféru před debutovým albem dalším singlem. Trailer filmu „High Rise“ způsoboval závratná očekávání (YouTube).

Filmové nadšence zaujala též zpráva, že Michael Haneke začne za pár měsíců natáčet nový film „Happy End“. Phil Anselmo ze sebe usilovně smýval image rasisty. V předvečer první fotbalové ligy bylo zveřejněno, že nejmladším mužstvem soutěže je tým FC Baník Ostrava, ten následně prohrál v Mladé Boleslavi, když ho pokořil zejména jeho někdejší kmenový hráč Milan Baroš. Byl zvolen děkan FAMU, čemuž předcházelo nemalé veselí. Začalo Berlinale a do českých kin vstoupil jeho loňský vítěz, film „Taxi Teherán“. Máte volných padesát minut? Oscarový režisér Ron Howard uvedl největší objev přinejmenším od nálezu Langova filmu „Metropolis“ – „Art of the Deal“, mistrovské dílo renesančního Donalda Trumpa (III.)!