Samply minulých 14 dní: Pulitzerova cena, Alcest a Cannes

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 14. do 27. dubna 2014.

Uplynulo pětadvacet let od tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough a pětapadesát let od prvního ligového utkání na Bazalech. Vydavatel časopisu Spy se rozhodl po šestnácti letech ukončit jeho existenci. Na webu supporters.cz se objevil článek podávající jiný pohled na médii hodně propírané fanoušky Slavie Praha, kteří byli zadrženi policí během průvodu na Letnou. Na HitHitu začala sbírka na festival United Islands, koukněte sem, ale pozor, abyste neusnuli při čtení lineupu. Spekulovalo se o tom, zda Ricky Gervais coby David Brent ze seriálu „Kancl“ zahraje na festivalu Glastonbury. Pořadatelé Strun Podzimu (I.) oznámili, že do Prahy přivezou Steva Reicha. Moby režíroval klip k vlastnímu remixu skladby „The Big Dream“ od Davida Lynche (YouTube).

Zemřel DJ Rashad. Pořadatelé brněnského Henry Lee Festu ohlásili na září účast Ministry of Wolves, kteří mezitím hráli v Praze. Electric Wizard oznámili, že se vrátí s novou deskou, a Mastodon se rovnou přihlásili s novou skladbou. Proběhl Records Store Day, původně akce na podporu kamenných obchodů s hudbou, na kterou se během let přisály i velké labely. Filmová událost roku, která se odehraje v Cannes, slíbila nové filmy Davida Cronenberga, Andreje Zvjaginceva anebo Naomi Kawase, na které bude z plakátu shlížet Marcello Mastroiani (II.). Alcest jeli částečně akustické turné po Japonsku. Při natáčení v Africe podlehl malárii dokumentární režisér Michael Glawogger, zatímco tvůrce série „X Men“ Bryan Singer čelil obvinění ze znásilnění nezletilého, k němuž mělo dojít v roce 1999. Robyn a Röyksopp oznámili, že vydají společné minialbum. Pulitzerovu cenu za prózu získala Donna Tarttová za román „The Goldfinch“. Designér James Taylor vytvořil alternativní obálky slavných desek se slavnými fotbalisty (III.). Teho Teardo a Blixa Bargeld zveřejnili nový videoklip ke skladbě „The Empty Boat“ (YouTube).

Jiří Králík, dřívější ředitel Letní filmové školy, rozeslal svému širokému mailinglistu zprávu o prý bezdůvodném odvolání jeho osoby z pozice vedoucího ředitele Domu kultury v Kroměříži. Britský deník The Telegraph zveřejnil žebříček deseti přeceňovaných filmů, mezi které se vešly Felliniho „Amarcord“ i bondovka „Skyfall“. Arcade Fire zakončili putovní festival Coachella a na pódiu s nimi zahráli falešní Daft Punk a skutečný Beck s hlavou papeže. Stínoví festivaloví dramaturgové diskutovali o tom, jestli je dobře nebo špatně, že na Brutal Assaultu zahrají Slayer. Rok po atentátu proběhl další bostonský maraton. Podstatná část redakce i čtenářů Samplů se sešla na pražském koncertě Heiden a Esazlesa, pročež se toto vydání netradičně o jeden den opozdilo. Jakub Patočka informoval své následovníky na Twitteru, že mu vyklíčilo avokádo.