Samply minulých 14 dní: Philip K. Dick, Modrá velryba, dětství, tradice, univerzity

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.
Co nás zaujalo ve dnech od 10. do 23. dubna 2017.

Postava z filmu Blade Runner, replikant Leone Kowalski, oslavila 10. dubna „vyrobeniny“. A aby těch odkazů na Philipa K. Dicka nebylo málo, chystá se seriál Elektrické sny na motivy jeho povídek. V hlavní roli by se měl objevit Steve Buscemi. Deset let poté, co Bílá velryba rozšířila (Michala) Hrůzu napříč éterem, s Modrou velrybou, webovou hrou navádějící prý děti k páchání sebevražd, nastala skutečná apokalypsa. Stalo se tak přičiněním PČR, která tento hoax lvím dílem pomohla rozšířit. Dodatečně to ospravedlnila tím, že znovu otevřela diskuzi o bezpečném internetu. Proti tomu lze namítnout snad jedině, že lidé cítící se být ve smrtelném nebezpečí zpravidla diskuzi přístupni nebývají. Přetékající žumpy pod články na Novinkách by mohly vyprávět.

Hysterie kolem Modré velryby zašla až tak daleko, že modré nasvícení Špilberku bylo vnímáno div ne jako ve středověku průlet vlasatice zvěstující soudný den. Přitom Brno jen oslavovalo postup Komety do finále hokejové extraligy, který tým nakonec završil mistrovským titulem.

I jiným, zdánlivě dětským kratochvílím se dostávalo netušených rozměrů. Dospělí Australané, které obsluha melbournského Legolandu odmítla vpustit dovnitř, ji nařkli z věkové diskriminace. Jestli se dočkají zadostiučinění, zatím není známo. Do světa dospělých vstoupil naopak Counter Strike. Asijský olympijský výbor ho totiž uznal jako medailový sport. Sportovalo se, a to nikoliv virtuálně, také v Severní Koreji. Družicový snímek na jedné z tamních jaderných střelnic zachytil volejbalové hřiště.

Ve vzduchu je návrat gameboyů i tamagoči „pro pamětníky“. Všechno, co si kdy čtenáři Ábíčka přáli zkusit a báli se o to redakci napsat, se stalo skutečností: na internetu si lze stáhnout papírové vystřihovánky slavných filmových domů hrůzy, například bydliště Normana Batese z Hitchcockova Psycha. Předlohy můžete nalézt zde.

Furries, komunitu lidí převlékajících se do kostýmů roztomilých zvířátek, infiltrovali neonacisté a posléze i antifašisté. Mimo jiné tato skutečnost uvedla na pravou míru slova „nenávist kázaná v obleku je horší než ta v bomberu“ bývalého neonacisty Tonyho McAleera, současného ředitele neziskovky Life After Hate pomáhající odpadlíkům od neonacistického hnutí vrátit se do běžného života.

„Když vyhrajete volby, necháte Vráťu ve funkci, pane prezidente?“
(redaktorka Alex Mynářová, z pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem)


Změnit od základu lidem život se pokouší také autorka svérázného průvodce brněnským Cejlem Kateřina Šedá. Navedla totiž všechny obyvatele nejmladšího ukrajinského města Slavutyč, kteří bezvýchodnosti života v sociálně vyloučené lokalitě čelí urputnou snahou o zápis do Guinessovy knihy rekordů, aby si při nejbližší cestě do České republiky zažádali o vízum.

Když už narážíme na téma migrace, v ČR, kde se aspoň podle Jana Vrobela ke křesťanství hlásí méně lidí než v Sýrii, se pondělní koleda zvrhla ve společensky přijatelné performance násilí vůči ženám. Na tom by nebylo divného zhola nic, kdyby nezůstaly oslyšeny nebo znevažovány kritické hlasy; jak žen, jimž pondělní koleda už v útlém věku zadělala na celoživotní trauma, tak mužů, kterým se příčí násilí na ženách v jakékoliv podobě. Do překvapivých kontextů se dostávalo také umění. Osobitým způsobem nezáměrně podpořili umění někteří ruští řidiči neudržující své vozy ve vzorné čistotě. Výtvarník Nikita Golubev totiž do vrstvy bláta na vozidlech ryje působivé obrazy.

Ambientním koncertem se snažila zpříjemnit pacientům pobyt na JIP britská skupina Darkroom; jak moc se jim líbil, se od nich s jistotou dovíme snad v řádu měsíců. Co naopak zvedalo tep snad všem, byla politika. Pořad Týden s prezidentem odvysílaný v prime time na TV Barrandov umožnil Miloši Zemanovi se zcela bez zábran vyjadřovat k čemukoliv a redaktorce Alex Mynářové se na oplátku historicky znemožnit. Babiš si od T-Mobile pro zaměstnance ministerstva financí vymohl (samozřejmě na české poměry) pohádkově nízké tarify. Kardinál Duka zapózoval na snímku z fašistického Národního pochodu pro život a rodinu s Petrem Machem ze Strany svobodných občanů. Jiný pozér, Tomáš „Ortel“ Hnídek s pověstnou landovskou tajnosnubností ohlásil svůj vstup do politiky. Nakolik je takový krok reálný s jeho hlavním partnerem, výrobcem motivačních citátů pro Facebook, Řádem Národa – Vlasteneckou unií, není těžké odhadnout.

Bratislava zažila jednu z největších protivládních demonstrací za poslední léta. Protestovali rovněž studenti v německém Göttingenu, ale spíš proti politice vedení kolejí: zvyšování kolejného vzdorují tak, že ho jednoduše odmítají platit. Jejich kolegové z Harvardu rozjeli antitrumpovský kurz Škola odporu. Zahanbit se nenechala ani šestaosmdesátiletá babička ze Švýcarska. Otagovala zeď protiválečným nápisem a byla za to zatčena.

Z akademické půdy ale nevzešly jen výzvy k občanské neposlušnosti. Aplikace Unpaywall od Sci-Hubu bezplatně zveřejní některé vědecké články. Stejně tak nejlepší univerzity světa zdarma poskytly asi 1200 svých online kurzů. Z iniciativy folkloristy Alana Lomaxe vzniká také interaktivní archiv světového folklóru Global Jukebox. Krom toho sociologický průzkum zaměřený na studenty pražské UK podložil konkrétními daty, proč se o kulturu víc zajímají studenti filozofických než lékařských fakult.