Samply minulých 14 dní: Morrisseyho román a konec nejen roku

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 23. prosince 2013 do 5. ledna 2014.

Jarními teplotami skončil rok 2013. V obavách z bezpečnostní situace zrušil Julian Cope své vystoupení na festivalu v Belfastu. Metallica se s fanoušky podělila o záznam vystoupení na Antarktidě. „Kariéra Justina Biebra zemřela za vaše hříchy,“ glosoval na Twitteru Bůh ohlášený odchod kanadského zpěváka ze scény. Baskytarista Converge Nate Newton se stal členem kapely Cavalera Conspiracy, své původní působiště ale neopouští. Zpěvák kapely Vanessa si liboval, jak mu vyšla eskapáda se šňupáním z Bible, kterou vedle jiného předvedl coby host na kanálu ČT art. Nominacím na Ceny české filmové kritiky vládl dle očekávání „Hořící keř“, hlasující si všimli i „Rozkoše“ a dokumentu „Show!“, naopak skličující dokumentární portrét „DK“ (I.) zůstal opomenut.

CITÁT TÝDNE
„S Larsem je každá scéna velká nálož! Mám z toho takový pocit, jako kdyby mě topil, a pak zvednul nad hladinu. Při první klapce mě ponoří a já musím hledat dno. Bojuju, vymýšlím, co s tou situací můžu dělat, o čem ta scéna je. Největší sranda ale je, jak jsem si u ‚Nymfomanky‘ myslela, že nejtěžší bude ta spousta drsných nebo fyzicky náročných scén. Poslední dva týdny jsme točili ty dialogy se Seligmanem, a to bylo teprve něco!“
Charlotte Gainsbourg v pátečním magazínu Lidových novin

Dylan Carlson se na Twitteru vyznal, že v Seattlu je taková zima, že na sebe musel obléct nejvíce flanelu od devadesátých let. Kritička MF Dnes Mirka Spáčilová se pochvalně vyjádřila o první části „Nymfomanky“. Silver Rocket bilancovali rok 2013 výběrem hlášek. Zemřel hudební skladatel Wojciech Kilar (II.), skončil portál Filmweb – jeden z prvních českých online magazínů o filmu, pro který své první texty psal i autor tohoto článku – a na konec cesty došla též spolupráce architekta Adama Gebriana s Lidovými novinami. Morrissey se přiznal, že je v půli psaní románu. Fotbalista Libor Kozák si zlomil nohu. Fotbalista Eusébio (III.) ve věku 71 let zemřel. Byla zveřejněna zpráva, že se USA v roce 2013 prodalo o 33% více vinylových desek než v roce předchozím, největší rvačka byla o novinku Daft Punk, za nimiž následovali Vampire Weekend. Vyšel PDF čtvrtletník Ditchmag. Malignant Tumour se vydováděli v novém videoklipu (Vimeo).

Dozvěděli jsme se, že rapper James Cole neodletěl na dovolenou a deník Blesk uvedl, že „Hana Vagnerová si s nahotou hlavu neláme. A tak místo toho, aby za ni vystrkovala prsa dublérka, svlékla se před kamerami raději sama.“ Zemřel Phil Everly, mladší člen slavného amerického dua The Everly Brothers – kondolovali Eric Idle z Monty Pytonů i Nancy Sinatrová. Daft Punk, Kanye West, Jay Z a Drake byli v roce 2013 nejvíce pirátsky stahovanými hudebníky. Na internetu se objevila animace plánované dostavby slavné barcelonské katedrály Sagrada Família (YouTube).

V Praze zemřel po výbuchu palestinský velvyslanec a česká diskusní fóra zaplavily sračky. Do Baníku Ostrava se vrátil trenér František Komňacký, na kterého tamní fanoušci vzpomínají jako na trenéra, který pomohl zásadní měrou ukout poslední mistrovský titul tradičního českého klubu, ale jehož poslední angažmá v Jihlavě doprovázela i kandidatura za SPOZ do parlamentu. Beck složil cover skladby Johna Lennona „Love“. Zdálo se, že by Ministerstvo kultury mohl po letech vést někdo se vztahem k oboru. Nejen fanoušci motorismu sledovali boj šampiona Formule 1 Michaela Schumachera o život poté, co slavný jezdec spadl na skálu při sjezdu na lyžích. V Praze skončily výstavy architekta Pragera a podnětně provokujících bratří Chapmanových (IV.). Začal rok 2014 a emailové schránky se plnily přáními osobitými i hodnými okamžitého smazání.