Samply minulých 14 dní: legrace na Grammy, tenis a Klub rváčů

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 20. ledna do 2. února 2014.

Mötley Crüe podepsali smlouvu o tom, že odehrají halové turné, rozpadnou se a nikdy znovu nedají dohromady. Ve věku 80 let zemřel věhlasný dirigent a propagátor soudobé hudby Claudio Abbado a zesnul též jeho krajan Riz Ortolani, autor filmové hudby ke „Kanibalům“ či „Mondo Cane“ – tomu bylo sedmaosmdesát. Čtyřiadevadesát bylo písničkáři Petu Seegerovi, už také není na tomto světě. Média psala o zpěvákovi kapely Motorband, kterému měsíc a půl lékaři tvrdili, že je HIV pozitivní, aby se nakonec ukázal opak. To Motörhead zrušili chystané turné – Lemmy pořád není fit, ale tvrdí, že díky téhle pauze bude. Rozpadly se Vivian Girls a vyšel nový Cinepur (I.), z něhož citujeme.

CITÁT TÝDNE
„Lars von Trier figuruje v dnešním filmovém overgroundu jako solitér, jemuž se může rovnat jen Zdeněk Troška. Ostatně fakt, že oba tvůrci sami o sobě představují značku a záruku události, je pouze první z řady podobností.“
Jiří Flígl v časopise Cinepur

Udělovaly se ceny Grammy, oddávaly homosexuální páry a oslavovalo vítězství Daft Punk, které následně na letišti v LA vyfotili bez helem. Macklemore & Ryan Lewis porazili v rapové kategorii Kanyeho Westa i Kendricka Lamara a Led Zeppelin získali cenu pro nejlepší rockové album – za živák z roku 2007. Na pódiu se sešli Paul McCartney a Ringo Starr, jejichž vystoupení doprovázel ještě druhý bubeník. To Trent Reznor, který zahrál na konci ceremoniálu, celou akci přes Twitter poslal do prdele, protože závěr společného vystoupení Nine Inch Nails a Queens of the Stone Age přerušila reklama na americké aerolinky a závěrečné titulky. Do prdele poslali Grammy i fanoušci Slayer, jejichž zesnulý kytarista Jeff Hanneman se nedostal do sestřihu „In Memoriam“. Lidové noviny přinesly článek o pražském hotelu Parkhotel architekta Zdeňka Edela (II.). Internet se bavil výběrem z komentářů, v němž si Noel Gallagher dělá srandu ze všech videoklipů Oasis (YouTube).

Sestavu letošního festivalu Brutal Assault obohatili The Ocean a Crowbar. Krajský soud v Plzni rozhodl, že blokáda, která v létě 2011 bránila kácení horského lesa na Šumavě, byla oprávněná. Silent Stream of Godless Elegy oznámili, že jejich další desku bude produkovat Yossi Sassi, který nedávno opustil izraelské folkmetalisty Orphaned Land, jichž byl zakladatelem i hybnou silou. Afghan Whigs vyrukovali s tím, že po šestnácti letech vydají u Sub Pop novou desku – ponese jméno „Do to the Beast“ (III.). Album ohlásil i Damon Albarn z Blur – jeho sólovka dostala název „Everyday Robots“. Na čerstvém materiálu pracují též Eagles of Death Metal a Forgotten Silence, kteří nadcházející desku nazvali „Idola Specus“. To Thurston Moore jednu novou skladbu rovnou vypustil do světa, slyšte „Detonation“.

Ceny české filmové kritiky ovládl „Hořící keř“ a panovala shoda v tom, že nebylo moc z čeho vybírat – i tak se ale podařilo upozornit na scenáristu Štěpána Hulíka anebo dokumentaristu Bohdana Bláhovce. Slušný Čech a Matěj Hollan si četli o „úsvícení“ Kláry Samkové. Životopisný film „Grace of Monaco“ zmizel z plánu premiér produkční společnosti Weinstein Company a zároveň byl ohlášen coby zahajovací film letošního festivalu v Cannes. To Berlinale ohlásilo uvedení „Snowpiercera“, ohledně jehož sestřihu se režisér Bong Joon-ho s Harveym Weinsteinem rovněž pře. A protože Berlinale začíná už v týdnu, kdy tyto Samply vycházejí, další si přečtete zase po čtrnácti dnech. Tenistka Dominika Cibulková se stala první slovenskou grandslamovou finalistkou. Znovu se hrál Davis Cup a Berdych se Štěpánkem znovu vyhráli. Slyšte a sledujte novou skladbu St. Vincent (YouTube).

Zemřel maďarský režisér Miklós Jancsó. Vyšlo najevo, že obyvatelé Soči mají zakázáno během olympiády věšet prádlo na balkónech a český biatlonista Michal Šlesingr na svém webu podal svědectví o tom, jak pořadatelé v Soči čistí ulice trávením potulných psů a koček. Baník Ostrava posílil kádr o hráče z Brazílie, Lotyšska a Estonska, naopak ukončil spolupráci s klubovou ikonou Martinem Lukešem, jehož nevyrovnané výkony ale lezly mnohým fanouškům na nervy. Chuck Palahniuk oznámil, že dokončil předlohu k pokračování „Klubu rváčů“, která bude mít podobu komiksu. Začalo natáčení celovečerního filmu s ovečkou Shaun (IV.). Burial zveřejnil svou fotografii a získal tak pozornost pro svou novou tvorbu. V Tatrách i v Ostravě sněžilo a konec týdne poznamenala zpráva o tragickém úmrtí brazilského filmaře Eduarda Coutinha a údajném předávkování herce Philipa Seymoura Hoffmana, jehož filmografie do značné míry představuje výběr toho nejlepšího z amerického filmu posledních dekád.