Samply minulých 14 dní: LaBeouf, Žák, KLIniKA a Spectre

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 24. listopadu do 7. prosince 2014.

Časopis Rolling Stone vydal žebříček nejlepších desek roku – na prvních dvou pozicích se umístili U2 a Bruce Springsteen a nebýt padesáté příčky pro Yob, nechtělo by se věřit, že byla řeč o roce 2014. Ještě předtím soud v ruské Ufě rozhodl, že hudba deathmetalové kapely Cannibal Corpse poškozuje duševní zdraví dětí, a pochyby o letopočtu se ještě prohloubily se zprávou o muži, který v Děčíně sprejoval po zdi jméno kapely Depeche Mode. A když už jsme v minulosti: uplynulo 420 let od první pitvy uskutečněné v Brně, 256 let od narození malíře Williama Blaka, 40 let od posledního koncertu Johna Lennona a 31 let od premiéry videoklipu „Thriller“.

CITÁT TÝDNE
„Mnoho lidí namítá, že Naděžda a spol. přece urazily cítění křesťanů. Dodejme – vždyť to byl jejich cíl, urazit cítění! A nejen křesťanů. Urážka byla součástí jejich sdělení, zdaleka ne však sdělením celým. Problém nastává, když potom nenásleduje jen pořádková pokuta, ale rovnou vězení, nebo dokonce gulag. Pokuta je ve svobodné společnosti odpovědí usedlého hlavního proudu. Ti rozumnější jeho představitelé říkají: tohle by se dělat nemělo, ale v zásadě vám rozumíme.“
Tomáš Klvaňa v komentáři pro Lidové noviny ze soboty 29. listopadu 2014, které v příloze Orientace navázaly diskuzí o aktivitách Pussy Riot

Vyšlo nové číslo Dok.Revue. Josh Graham, frontman A Storm of Light, dřívější spolupracovník Neurosis, nyní autor vizuální tváře Soundgarden, uvedl v New Yorku vernisáž výstavy svého díla (I.). Češi na trhu s hudbou nejvíce kupovali Pink Floyd. Morrissey koncertoval po třech letech v Londýně a poté zrušil koncerty v Řecku. „Píseň ztvárnili jako podobenství dávné lidské touhy vrátit čas, vznést se, oprostit se od zemské přitažlivosti a přiblížit se svým snům,“ psalo se v tiskové zprávě k, považte, historicky prvnímu videoklipu Hanky Zagorové. Zatímco BBC zveřejnila tradiční seznam hudby budoucnosti, podnikatelé stojící za TV Šlágr oznámili záměr spustit kanál pro děti. Na pražském Žižkově vzniklo v opuštěné stavbě komunitní centrum KLIniKA, jehož organizátoři po nadějném prvním jednání se zástupci města vyhlíželi, kdy přijede pomáhat a chránit protiextremistická policie.

Herec Shia LaBeouf, toho času na odvykací léčbě, se svěřil, že vyrostl na seriálech „Simpsonovi“ a „South Park“ a při nedávné umělecké performanci byl znásilněn ženou. „Když po mně přítelkyně chtěla vysvětlení, nemohl jsem mluvit, takže jsme s tímto nevysvětleným traumatem jen tiše seděli,“ dodal. Kapela Manes odtajnila nové promofotky (II.). To Forrest Jump ohlásili, že po Vánocích odehrají akustický koncert. Končí nejen hudební, ale i promotérské skupiny: tento týden svou poslední akci pořádali Keftes Party.

Marilyn Manson si zazpíval se Smashing Pumpkins, v Brně vystoupil Herbie Hancock a v Praze Nod Nod pokřtili debutový vinyl. Média přinesla zprávu o japonských, do smartphonů civějících chodcích, kteří do sebe vrážejí. Jan Rejžek a Axl Rose dementovali zprávy, že jsou po smrti. Režisér Ulrich Seidl prozradil, že jeho dalším projektem bude film o šlechetném loupežníkovi Janu Jiřím Graselovi. Pětadvacet let slavící týdeník Respekt přinesl článek Jana H. Vitvara o aktivitách skupiny Ztohoven a neznámý autor se k nim vyjádřil třemi symboly na budově holešovické Paralelní polis (III.). Vláda České zápecnické republiky prokázala minimální ochotu přijmout do země uprchlíky ze Sýrie. Ve stejný den jako tyto Samply vyšel u labelu Ipecac debut projektu tētēma, v němž se sešli Mike Patton a australský skladatel Anthony Pateras, a na který pár dní předtím lákali klipem ke skladbě „Tenz“ (YouTube).

Portál Buzzfeed vybral dvaatřicet nejhezčích knižních obálek roku. Hovořilo se o tom, že by Christoph Waltz mohl v další bondovce ztvárnit arcilotra a milovníka koček Ernsta Stavra Blofelda a zpráva o jeho obsazení byla následně potvrzena spolu se jménem chystaného filmu: „Spectre“ (IV.). Bob Dylan koncertoval pro jednoho diváka a System of a Down ohlásili turné „Wake Up the Souls“, které má připomenout sto let od genocidy Arménů. PJ Harvey zase ohlásila plánované vydání sbírky básní. V únoru přijede do Prahy, s koncem listopadu zveřejnil Mark Lanegan klip ke skladbě „Floor of the Ocean“ ze svého letošního alba „Phantom Radio“ (YouTube).

Magazín Hospodářských novin Víkend přinesl rozhovor s Muchou. Kapela Krabathor se rozhodla znovu koncertovat. Média informovala o podezřelém hlasování Rady Státního fondu kinematografie, která přidělila 15 milionů z celkových 25 chystanému filmu o Lídě Baarové, jehož režisér a nositel Medaile Za zásluhy Filip Renč následně vzkázal, že se „nebude otravovat idioty“, kteří toto rozhodnutí zpochybňují. Prince zrušil své účty na sociálních sítích, smazal svou hudbu i z YouTube a nabízela se otázka, zda coby vizionář tuší víc, než ostatní smrtelníci. Mogwai zveřejnili nový videoklip a tvůrci nového „Jurského parku“ první trailer. Mrzlo a lidé nadávali, že už nikdy nepojedou vlakem. To Zdeněk Žák se první třídou v Pendolinu projel zadarmo. Ahóóój za týden.