Samply minulých 14 dní: Ivánek, Boro a samozřejmě fotbal

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 2. do 15. června 2014.

Do Viktorie Žižkov se vrátil Ivánek Horník, do první fotbalové ligy České Budějovice a Hradec Králové, český národní tým dostal i ve třetím zápase pod vedením Pavla Vrby dvě branky a se začátkem fotbalového mistrovství světa se všechny ty události zdály poněkud vzdálené. Do sestavy festivalu Brutal Assault přibyli Exivious, odpadla z ní Dagoba a na post šéfredaktora časopisu Rock&Pop se vrátil Vojtěch Lindaur. Věříme, že nás také oblaží nějakou upoutávkou. Ministerstvo kultury přišlo o miliardu v rozpočtu. V Praze proběhla muzejní noc. Cenu Pavla Kouteckého získala za dokument „DK“ Bára Kopecká (I.). Harmony Korine režíroval reklamu pro Dior (YouTube).

Vyšlo najevo, že červnový koncert Auxes a Sweet Cobra bude v brněnském klubu Boro tím posledním. Pořadatelé trutnovského festivalu ohlásili, že naň přijede Frodo. Morrissey onemocněl, zrušil americké turné a svedl to na předskokanku Kristeen Youngovou. Nine Inch Nails v Praze zakončili turné a pozvali fanoušky na koncerty do USA. Japonský tanečník Min Tanaka vystoupil na pražském Rohanském ostrově a poté dvakrát v Divadle Archa. Arizonští Pallbearer (II.) dokončili nahrávání nové desky, nástupce „Sorrow And Extinction“ z roku 2012. Zmíněné fotbalové mistrovství světa začalo vymyšlenou penaltou a Asmodeus začali natáčet novou desku. Anglie první zápas mistrovství prohrála, v Británii se ale alespoň mohli škodolibě bavit televizním komentářem Phila Nevilla. A se začátkem šampionátu cítilo mnoho lidí puzení sdělit veřejnosti, že je nezajímá sledovat, jak se dvacet chlapů honí za balónem. Nikdo je nenutí, ale lze to říci i s vtipem (YouTube).

Milan Baroš, Jan Koller a Patrik Berger dostali nabídku hrát v nově vznikající indické fotbalové lize. Radek Štěpánek prohrál v Londýně s Felicianem Lopezem, ale v zápase předvedl i úchvatnou vítěznou výměnu. Andrej Kiska převzal úřad slovenského prezidenta. Michael Stipe pustil do světa první hudbu od rozpadu R.E.M. – jde o soundtrack k filmu „The Cold Lands“, který režíroval jeho kamarád Tom Gilroy. Mogwai se svěřili, že jim je ukradené, že na festivalu Glastonbury hrají ve stejný čas jako „neuvěřitelně špatná“ Metallica. Herec Don Cheadle se jal vybírat peníze na vysněný životopisný film o Milesi Davisovi. To do vznikajícího snímku o Hanku Williamsovi byl obsazen Tom Hiddleston, z nedávné doby proslavený upír z Jarmuschova „Přežijí jen milenci“. Jack White rozpohyboval obal své nadcházející desky „Lazaretto“ a objevil se na obálce nového Full Moonu (III.). V Plzni koncertovali Guardian Alien a v Ostravě proběhl Chee Chaak Fest. V médiích se objevila zpráva, že se po Praze potulovalo stádo bezprizorních ovcí.