Samply minulých 14 dní: Fond ohrožených muzikantů, CNN a Gwar

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 24. března do 6. dubna 2014.

Festival v Glastonbury oznámil letošní lineup a Smashing Pumpkins zase, že v roce 2015 vydají desky „Monuments to an Elegy“ a „Day for Night“. Vyšlo najevo, že Madonna se chystá potřetí režírovat film, tentokrát má jít o adaptaci románu „Ade: A Love Story“. Zemřel Dave Brockie, fanouškům monstrózních metalistů Gwar známý též jako Oderus Urungus. Brockiemu bylo padesát let, Oderovi (I.) zhruba třiatřicet bilionů. Dvě záminky ke špatnému úterku přinesly Novinky.cz – nejprve informovaly o tom, jak málem havaroval producent filmu „Babovřesky“, a poté o rozpadu kapely Clou. V tentýž den tříbil server žurnalistiku i tímto perexem: „Pomodlil se k satanovi, pak v černé kukle na spícího spoluvězně chrstl dvoulitrovou konvici vroucí vody a zbil ho násadou od koštěte.“ To časopis Rolling Stone v záškubu schizofrenie označil v jednom článku von Trierovu „Nymfomanku“ nejprve za „nejoplzlejší art film v dějinách“ a o kousek dál za „sexuálně nejvíce explicitní ‚mainstreamový‛ film vůbec.“

CITÁT TÝDNE
„Ačkoli jsem se vlastně nehnul z místa, byl jsem zpocený až na zadku, roztřesený a dostat se zpět do reality po jejich vystoupení mi zabralo více jak další půl hodiny. Ano, takto má vypadat koncert.“
Dufaq z webzinu Mortem v reportáži z prvního pražského koncertu Oranssi Pazuzu

Maybeshewill se upsali labelu Superball Music, u kterého ještě letos vydají svou čtvrtou desku. To Pelagic Records si zase zavázali japonské Mono, novou hudbu čekejme rovněž letos. Do Prahy přijel režisér Tim Burton. Klub MeetFactory otevřel veřejnosti všechny dveře a hráli k tomu WWW. Hardcoristé Touché Amoré obhajovali své triko (II.) vydané u příležitosti úmrtí Freda Phelpse, vůdčí postavy sekty Westboro Baptist Church, která se proslavila zejména sabotováním pohřbů rockových hvězd anebo stránkou bůhnenávidíbuzny.com. Newyorská knihovna umístila na web k bezplatnému užití dvacet tisíc historických map. Martyrdöd začali nahrávat nové album, a jelikož pojedou v srpnu po Evropě s Converge, uvidíme je snad i na Brutal Assaultu. Wovenhand rozdusali posluchače novou skladbou. Arnold Schwarzenegger se ve filmu „Terminator: Genesis“ rozhodl dokázat, že roboti stárnou podobně jako lidi. Režisér Jonathan Demme do svého nového filmu obsadil Meryl Streepovou, toho času nestárnoucí. Instagramový pašák Jiří Šiftař natočil videoklip pro Bratry Orffovy (YouTube).

V ZOO v ruském Bělogorsku se narodilo lvíče, které pojmenovali Referendum. Našel se ztracený němý film George Pearsona „Love, Life and Laughter“ z roku 1923 (III.). Ceny Břitva za rok 2013 získali Heiden a „Kmeny 0“, slovenské Radio_Head Awards zase zejména Korben Dallas. Silver Rocket oznámili, že jejich tradiční letní SRSS letos zamíří do Slezska. Z rubriky „Jak hluboko se dá klesnout“: nejmenované pražské rádio rozesílalo tiskovou zprávu s titulkem „Tomáš Klus zahrál bosý, moderátor chtěl skočit z věže‏.“ Michael Jackson oznámil, že vydá novou desku... nebo tak nějak. Skončil soudní spor okolo mimořádného filmu „Margaret“ Kennetha Lonergana. Slyšte novou skladbu Eyehategod. Uplynul rok od smrti filmového kritika Rogera Eberta a dvacet let od úmrtí Kurta Cobaina. To Marlon Brando by slavil devadesátiny. Jack White vyslal první ochutnávku z chystané sólovky „Lazaretto“ (YouTube).

Sean Combs bude na nové desce „MMM“ zase Puff Daddy. Po Twitteru zablokovali v Turecku před volbami i přístup na YouTube. Módní fotograf Willy Vanderperre vytvořil v nečekaném spojení pro belgické Amenra klip ke skladbě „À Mon Âme“. Kate Bush vyprodala během patnácti minut svých dvaadvacet londýnských koncertů a lidé na Twitteru hlásili, že budou zabíjet, ať už se jim podařilo lístky zakoupit či nikoliv. Type 0 Negative na svém facebookovém profilu zveřejnili fotografii zesnulého Petera Steela s Garmem z Ulver (IV.). CNN vybavila titulkem Breaking News nejprve zprávy o tom, že se našly trosky ztraceného malajského letadla, a poté o tom, že se žádné trosky nenašly. Trvalo to, ale už je to tady: vznikl Fond ohrožených muzikantů. „Celý to musíš vymyslet těmadle rukama!“ A nad tím zjihne každé srdce (YouTube).