Samply minulých 14 dní: Berlinale, Skinny Puppy a Šumava

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnech od 3. do 16. února 2014.

Nicole Vaidišová ohlásila návrat k profesionálnímu tenisu a The Cure naznačili brzké vydání nové desky. Později se ukázalo, že za Vaidišovou se na sociální síti, odkud informace přišla, jen někdo vydával. Britský režisér Ben Wheatley obsadil do svého nového filmu Toma Hiddlestona (I.). Do kin vstoupilo druhé „Dědictví“; společnému filmu Bolka Polívky a Roberta Sedláčka se na novinářské projekci takřka nikdo nesmál a za první týden ho vidělo přes čtyřicet tisíc diváků. Peter Greenaway začal natáčet nový film „Eisenstein in Guanajuato“ a John Singleton začal s přípravami na životopisný film o Tupacu Shakurovi. V Praze hráli Red Fang a následně byla oznámena jejich účast na festivalu Brutal Assault. Skončil label Cold Meat Industry.

CITÁT TÝDNE
„Kamarád mě poprosil, abych mu navrhla logo hudebního klubu. Nevzpomněla jsem si na jedinej klub s hezkou grafikou. Totální absenci jednotnýho vizuálního stylu jsem opravdu nečekala. Nedává to smysl. Kdyby už plakát jasně ukázal, kde se akce koná, zvládne dvě služby najednou. Dáš vědět, že se ve tvým prostoru něco děje, a člověk, co to uvidí, si snáz zapamatuje místo konání.“
Olga Benešová v únorovém čísle časopisu Full Moon

Buzz Osborne z The Melvins ohlásil, že v USA vyrazí na šňůru akustických koncertů. Donnie Darko z Plzně debutovali EP „Supertramps“ a blackmetalová Smuteční slavnost pustila do světa split s Ancst. Jan Obst skončil s funkcionářováním v českém fotbale. Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek přišel s nápadem, že by Šumava už národním parkem nemusela být. Server Aktuálně.cz vzpomínal na potraviny pro pamětníky (II.). Po zprávě o nemocném Lemmym dostala rocková zeď další praskliny, když bubeník Charlie Watts prohlásil, že jsou Rolling Stones příliš staří na delší koncertní šňůry. The National potvrdili účast na festivalu Colours of Ostrava. Torche, největší optimisté s kytarami, se upsali labelu Relapse a chystají nové album. Třetím držitelem ceny Apollo se stali Bratři Orffové. Dwellings a Druss, dvě kapely úzce spjaté s psychedeliky Gnod, oznámily, že 11. a 12. března zahrají v Praze. Dying Passion představili nový animovaný klip (YouTube).

Festival Berlinale ovládly čínské filmy a to navzdory tomu, že v soutěžním programu patřily k těm horším. „Historia del miedo“, soutěžní favorit autora těchto Samplů, nevyhrál nic, tedy si ho alespoň připomeňme obrázkem (III.). Čestného Zlatého medvěda získal Ken Loach, cenu mu předával Jiří Menzel, kterého v tiskové zprávě označili pořadatelé za polského režiséra. Na Evropském filmovém trhu nejvíce táhlo opětovné spojení tvůrců „Šestého smyslu“ Bruce Willise a M. Nighta Shyamalana. To příznivce knihy „Vernon Bůh Little“ rozradostnila zpráva, že Werner Herzog obsadil do chystané adaptace Mika Tysona i Pamelu Andersonovou. Věříme, že bude hrát Vernonovu matku. Firma Baťa oznámila, že přesune část své výroby do českých krajin. Thurston Moore pustil do světa nové skladby hned dvou svých kapel – slyšte novinku blackmetalových Twilight a vizte videoklip k nové písničce Chelsea City Moving (YouTube).

Pussy Riot ze svých řad vyhodily dvě členky, které se po Putinově amnestii objevily po boku Madonny na newyorském koncertě organizovaném Amnesty International (IV.). Owen Pallett oznámil, že v květnu vydá novém album, na kterém se podíleli i Brian Eno a Česká filharmonie. To Jonny Greenwood potvrdil, že znovu spolupracuje s režisérem P. T. Andersonem a skládá hudbu k jeho očekávanému filmu „Inherent Vice“. V ostravské ZOO bojovali o život malého slůněte, které se narodilo bez sacího reflexu. Skinny Puppy zažalovali americké ministerstvo obrany o 666 tisíc dolarů za to, že byla hudba téhle kanadské industriální kapely používána při mučení vězňů v Guantánamu. V polském městě Javořno pojmenovali kruhový objezd po zesnulém kytaristovi Slayer Jeffu Hannemanovi a někteří členové R.E.M. oznámili dva a půl roku po rozpadu kapely plány svých nových projektů. Začala zimní olympiáda v přímořském letovisku Soči a Garri Kasparov při té příležitosti vyjádřil víru, že si média budou vedle nedokonalých hotelů všímat i porušování lidských práv v Rusku.