Samply minulých 14 dní: AC/DC, velbloudí trus a kupa nové hudby

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 22. září do 5. října 2014.

Čtyřicáté číslo týdeníku Respekt přineslo profil typografa a blekmetálisty Františka Štorma, devětatřicáté číslo Týdne pak rozhovor s ním. Časopis Cinepur propagoval svůj nový Facebook, zatímco label Supernatural Cat spustil novou webovou prezentaci. Na portálu DAFilms se bezplatně promítaly dokumenty Heleny Třeštíkové. Zjevila se nová hudba od Fiony Apple, kterou je slyšet pod znělkou seriálu „The Affair“, a The National, kteří zase doprovázejí soundtrack k životopisnému filmu o Stephenu Hawkingovi. Faith No More se podělili o obal comebackového singlu „Motherfucker“ (I.), který bude 28. listopadu předzvěstí řadové desky plánované napřesrok. Jeho vydavatel oznámil, že z trhu stáhne časopis pro ženy Jackie. Bruce Springsteen slavil pětašedesátiny a herečce Anně Karině bylo čtyřiasedmdesát. Skončila sbírka na nové album kapely Lealoo a knihu o jeho vzniku – vybralo se 12 % z požadované částky.

CITÁT TÝDNE
„O Finech s neskutečným názvem Oranssi Pazuzu jsem doposud neslyšela. Již zvuková zkouška plná pazvuků mě dost překvapila. Nakonec se jako obvykle potvrdilo, že experimentální hudba není můj šálek kávy. Nejprve jsem jejich avantgardní produkci poslouchala z povzdálí a nestíhala zvedat obočí. Když jsem se přiblížila, zjistila jsem, že to do nás valí neskutečně nahlas, a zase jsem se stáhla. První převládající dojem – čiré zděšení – ale nakonec přece jen zmírnil poslech jejich alba ‚Valionelu‛ při cestě domů. Je mi jasné, že pro mnohé to byl největší objev tohoto ročníku, ale já raději zůstanu u svých nudných žánrů, kde se občas vyskytne i něco tak profánního, jako je sloka a refrén.“
Veronika Štruncová v reportáži z festivalu Czech Death fest pro říjnové číslo časopisu Spark

Zpěvačka Jarboe prodávala svůj vůz, v němž byla řidičkou Maynardu Jamesi Keenanovi, Michaelu Girovi, Lydii Lunch nebo Jimu Thirlwellovi. Röyksopp oznámili, že jejich pátá deska bude zároveň poslední. Totéž bude platit o chystaném albu Black Sabbath. Jménem kapely Slipknot zaštítěný festival, který proběhne v říjnu v Kalifornii, se pochlubil, že v rámci trvalejšího diváckého zážitku bude provoněn odérem velbloudího trusu. Hospodářské noviny se rozhodly zpoplatnit obsah svých webových stránek, zadarmo ponechaly deset článků měsíčně. „Inherent Vice“ (II.), očekávaný film P. T. Andersona, se dočkal upoutávky (YouTube).

Na Slovensku vybrali pro oscarový boj film Miloslava Luthera „Krok do tmy“. V Brně proběhl za účasti Ministry of Wolves Henry Lee Fest, jehož pořadatel se vyznal, že ztrátu zaplatí z výdělku z koncertů Lucie Bílé, které též pořádá. AC/DC potvrdili, že kapelu ze zdravotních důvodů opustil zakládající člen Malcolm Young, bez jehož účasti nahrají své sedmnácté řadové album; Youngova rodina pak potvrdila spekulace, že kytarista trpí demencí. Do hlavních rolí druhé řady aplaudovaného seriálu „Temný případ“ byli obsazeni Vince Vaughn a Colin Farrell. Stadiónové hvězdy Mastodon se rozhodly, že jejich nový videoklip bude prdel. Marianne Faithfull se podělila o skladbu „Late Victorian Holocaust“, která bude součástí její desky „Give My Love to London“, a kterou pro ni složil Nick Cave (Soundcloud).

Až třicátá penalta rozstřelu rozhodla o postupu fotbalistů Liverpoolu přes Middlesbrough do čtvrtého kola anglického Ligového poháru. Projekcí filmu Davida Cronenberga „Mapy ke hvězdám“ začal filmový festival Ostrava Kamera Oko, který se zaměřuje na kameramanské umění, a který následně hlavní cenu udělil filmu Alberta Serry „Historka o mojí smrti“ (III.), ve kterém se potkává Casanova s hrabětem Drákulou. A ještě něco nové hudby: nový klip ke skladbě „Sunrise“ nabídli New Model Army, novou skladbu sdíleli blackmetaloví tajnůstkáři Blut Aus Nord, na novou desku vábili pohané Primordial, nové album „Success“ ohlásili úderní Kanaďané KEN mode – budou ho nahrávat se Stevem Albinim – a také Andy Stott, který se rovnou podělil o skladbu „Violence“. Do studia míří taky Team Sleep – spolčení hudebníků z Death Grips a Deftones se chystá stvořit nástupce debutu z roku 2005. To Goatsnake už mají nahrávání nového alba za sebou a nabídnou ho někdy v roce 2015. A aby toho nebylo málo, rozeslala kapela Lunatic Gods tiskovou zprávu o společném turné se Silent Stream of Godless Elegy, které se bude skládat z celkem tří koncertů. Ve světle tohoto titulku (IV.) se ale nakonec vše zdálo být bezvýznamné.