Samply minulého týdne: Zu, Leos Carax, Banán a Sasha Grey

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 16. do 22. února 2015.

Uplynulo třicet let od premiéry seriálu „Eastenders“ a do britské distribuce vstoupil film „The Duke of Burgundy“. Ruskými sociálními sítěmi kolovala zpráva o ukrajinskými silami ponížené a zabité zdravotní sestře, informace byla doprovoděna fotografií někdejší pornoherečky Sashy Grey (I.). Pět dní před začátkem jarní části fotbalové ligy odstoupil trenér Teplic, ten nový pak dovedl tým k výhře nad Baníkem Ostrava. Eyehategod zrušili koncerty v Mexiku a Austrálii, kam je nepustilo vyčerpání zpěváka Mika IX Williamse. Čtenáři humoristického časopisu Sorry se dozvěděli, že ten začne znovu vycházet. Vynořila se nová skladba od Floexe.

CITÁT TÝDNE
„Dřív když ses chtěl s někým vidět, tak jsi musel sednout na vlak, jet klidně stovky kilometrů a ten člověk tam na tebe musel čekat, nešlo zavolat na mobil a říct sorry. Ta energie se odrážela ve fungování věcí na scéně a vytvářelo to reálnou síť přátel, která třeba u mě přetrvala dodnes. Teď je mnohem jednodušší předstírat.“
Banán, frontman kapely Hanba, v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Vyšlo najevo, že nejvyužívanějším zdrojem informací pro obyvatele České republiky jsou server Novinky.cz a televize Nova. Kdyby raději četli Apaččin reader. Animátorka Vlasta Pospíšilová oslavila osmdesátiny. Na eBayi se dražila zimbabwská továrna na vinylové desky. Pořadatelé festivalu Brutal Assault vyzvali pamětníky, aby pomohli s přípravou knihy o letos dvacetileté přehlídce. Ani rozkladové řízení nezměnilo názor Ministerstva kultury, že vlakové nádraží v Havířově nemá na to stát se kulturní památkou. Jindřichu Šídlovi se líbil koncert Queen. Cenu pro novinový titulek týdne získala redakce Libereckého Deníku (II.). Nový trailer nového „Šíleného Maxe“, který režíruje autor starého „Šíleného Maxe“, ale i „Babe 2: Prasátka ve městě“, naznačil, že by v létě mohla být v kinech docela švanda (YouTube).

„Někteří koupěchtiví zákazníci ukořistili první nákupní vozíky již v půl deváté. Do otevření marketu na sebe najížděli vozíky,“ informoval server iDnes o hrátkách v karlovarském supermarketu Kaufland. Fanoušci Joy Division zahájili sbírku na přestavbu domu Iana Curtise v muzeum a příliš se jim nedařilo. Navzdory očekáváním ovládl ceny Český lev snímek „Cesta ven“, více se ale mluvilo o mihnuvším se dvojníku Jima Carreyho. Pajzly.cz vydaly recenzi dejvické nádražky. Byla ohlášena VHS edice filmů „Cannibal Holocaust“ a „Cannibal Ferox“. Tři videoklipy v jednom vytvořil Jack White. Začalo natáčení pátých „Pirátů z Karibiku“, v nichž bude hrát Javier Bardem hlavního padoucha. Zu lákali k poslechu nové desky (Soundcloud).

Yoko Ono slavila narozeniny duetem s Antonym Hegartym. Členové glamrockové kapely Sparks prozradili, že pracují na muzikálu, který by měl režírovat Leos Carax. Pořadatelé brněnské filmové přehlídky Cinema Mundi se svěřili, že letošní ročník neproběhne. Studio 20th Century Fox a režisér Neil Blomkamp uzavřeli smlouvu, z níž vzejde nový díl sci-fi ságy „Vetřelec“. Psal se rok 2015, Foo Fighters byli oznámeni coby headliner festivalu Glastonbury a Squarepusher ohlásil nové album (III.). V divadle ve Zlíně kdosi nahlásil bombu, zrovna když měl začít poslechový večer s Janem Rejžkem, který pár dní předtím zaštkal, jak zděšen byl z nové inscenace Vladimíra Morávka – prostě kratochvíle pro pamětníky. Blur oslavili příchod čínského nového roku ohlášením desky „Magic Whip“, jejich první od roku 2003. Jiří Ovčáček četl ve svém volném čase Peroutku.