Samply minulého týdne: Wu-Tang Clan, Skyfall a samply

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi desátým a šestnáctým zářím 2012.

Janinka Záhorková z iDnesu byla na Coldplay, nejvíc se jí líbily barevné papírky. V Dunaji kousek od Budapešti byl nalezen vrak středověké lodi, dost možná i s pokladem. Archeologové z ní zatím vytáhli vázu. I samplovat se má s rozvahou, o čemž vědí své členové Wu-Tang Clanu. Do jedné ze svých skladeb si vypůjčili dvanáct sekund z jiné, a teď kvůli tomu čelí žalobě. Franks Anatra (I.), jakási srandafirma prodávající hot-dogy, prohrála soud, zneužívá totiž jméno Franka Sinatry. Členové České filharmonie si platově polepšili, budou dostávat 1,1 násobek průměrné mzdy. Olomoucké Divadlo na cucky uvede hru nazvanou „Doupě“ inspirovanou jistými amatérskými pornonahrávkami, které před časem kolovaly po síti. Už je to upečené, autorkou písně k bondovce „Skyfall“ je Adele. Jožo Ráž, který v rozhovoru pro časopis Instinkt prohlásil, že „Svět ovládnou Číňani. Nejsem žádný rasista, ale Číňanů se bojím – je jich strašně moc. Proto taky mám doma dvě bouchačky – až sem dorazí tahle asijská vlna, tak prvních pětačtyřicet Číňanů oddělám a poslední tři kulky si nechám pro sebe a svou rodinu,“ se za výrok omluvil čínské velvyslankyni v České republice, která jeho pokání přijala a dokonce pozvala Elán koncertovat do rodné země. Nové video mají Dordeduh (YouTube).

Končí Hydra Head Records. Zemřeli dva filmoví velikáni. Radoslav Brzobohatý, významný český herec, a Stanley Long přezdívaný „král sexploatace“ (II.). Ochutnávejte „Disclosure“ od The Gathering. Původně zcela nepovšimnutý snímek „Innocence of Muslims“ vyvolal v muslimském světě bouřlivé reakce. Nevybíravě si totiž utahuje ze zakladatele Islámu. V souvislosti s tím zvýšil Írán o půl milionů dolarů odměnu za zabití Salmana Rushdieho, na něhož je už přes dvacet let uvalena fatva kvůli knize „Satanské verše“. James Cameron utnul internetem kolující názor, že se Jack mohl klidně zachránit s Rose na kusu dřeva, kdyby mu trochu uhnula (III.). Podle Camerona jednou provždy prostě nemohl.