Samply minulého týdne: Wilco, Spectre a další slibné ukázky

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 20. do 26. července 2015.

Začala Letní filmová škola a taky nový ročník Synot ligy. Webové stránky týdeníku Respekt a Asociace českých filmových klubů dostaly novou tvář. Gnod vydali na svém kazetovém labelu společnou improvizační nahrávku s Johnem Doranem. Boy oznámili, že v září a říjnu pokoří Japonsko a Čínu (I.). Média se nadále rochnila ve vězeňských eskapádách bývalého bubeníka AC/DC Phila Rudda. Uplynulo sto let od narození (ne)herce Josefa Šebánka.

TWEET TÝDNE

bez komentáře

V USA se našly dosud neznámé fotografie z prvního koncertu Nirvany. Ai Weiwei dostal po letech cestovní pas. Zemřel průkopník elektronické hudby a krautrocku Dieter Moebius. Tragická nehoda rychlovlaku Pendolino v severomoravské Studénce přiměla mnohá česká média k další ze soutěží o nejskandálnější titulek, čemuž ochotně dopomáhali i svědkové nešetřící slovy jako panika a inferno. Zemřel nakladatel a přední člen Protialkoholní společnosti doktora Řimsy Ladislav Horáček (II.). Chelsea Wolfe každou další skladbou přesvědčovala, že její letošní deska „Abyss“ bude stát za to. A totéž platilo o Health, jejichž novinka vyjde dřív než příští Samply. James Bond vyslal znepokojivé signály o své minulosti (YouTube) a režisér Sam Mendes zmínil, že „Spectre“ bude zřejmě poslední bondovkou, jíž bude režírovat.

Zatímco fanoušci Amy Winehouse oplakávali čtyřleté výročí její smrti, Slash slavil padesátiny. Pořadatelé ohlásili na září pražský koncert Melvins. Sepp Blatter nechtěl před kamerami přijmout úplatek za ošéfování fotbalového mistrovství světa v Severní Koreji (III.). V Bratislavě koncertovali poprvé Father Murphy a v Praze Fumaça Preta. Švédský festival Way out West oznámil, že jeho diváci budou prvními, kteří uvidí film Jonase Åkerlunda „Roxette Diaries“. To James Franco se pochlubil, že brzy vyjde jeho kniha o stálici této rubriky Laně Del Rey. Pokud máte pocit, že prezidentský kandidát Donald Trump dosud někoho neinzultoval, můžete to snadno napravit. S úctou k originální písni Nico a Marca Almonda přistoupili ke coveru „Your Kisses Burn“ Mark Lanegan a Beth Orton. Poté, co Wilco poskytli k bezplatnému stažení své nové album – překvapení, zveřejnili seznam desek, které bychom si měli na oplátku pořídit; mezi nimi společné album Full of Hell a Merzbowa. Samply se chystaly za kulturou, pročež se vrátí až za dva týdny.