Samply minulého týdne: White Power, Kreml a Nivea

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi šestým a dvanáctým srpnem 2012.

Z krabiček obvykle vyskakují čertíci, jen v Polsku je to obráceně. Část tamních katolíků pobouřilo, že se jakási kofeinová sodovka propaguje pod názvem „Demon“. Navíc prostřednictvím tváře ústředního polského rouhače Nergala, proto organizují bojkot výrobků společnosti Agros-Nova (I.), která se kromě „Demona“ vysmívá Bohu i rajčatovými nebo mrkvovými džusy. A kolem energetických nápojů se děly i jiné věci. Členové Beastie Boys spolu s vdovou po zesnulém Adamu Yauchovi chtějí žalovat firmu vyrábějící drink „Monster“, protože v reklamách použila bez svolení několik jejich písní. Jedna americká fanynka Mötley Crüe podle oblíbené kapely pojmenovala syna (II.). Keanu Reeves dokončuje dokument „Side by Side“, v němž zpovídá přední hollywoodské filmaře ohledně přechodu od filmu k digitálnímu formátu. Wehrmacht, americká thrashová mlátička, je zpět! Kapela začala opět koncertovat a dokonce začíná tvořit nový materiál. Barack Obama se nechal slyšet, že nejlepší věcí ve filmu „Temný rytíř povstal“ byla Anne Hathaway. Derrick Green a Jean Dolabella, současný a bývalý člen Sepultury, spolupracovali na skladbě k závěrečným titulkům kresleného seriálu „Scooby-Doo“. Chystá se dokument o metalovém „nahrávacím průmyslu“ „Behind the Suit And Tie“ (III.). Objevily se zvěsti, že závěrečná část filmové ságy „Svítání“ bude mít oproti knize odlišný konec. Pattinson sám prý konec scénáře musel číst nadvakrát. Tom Waits ve skutečnosti nestárne (YouTube).

CNN se omluvila Hatebreed za článek, který kapelu označoval za součást White Power scény. Ne vždy maže, kdo jede – společnost Nivea ukončila spolupráci s Rihannou. Šušká se, že nový šéf považoval zpěvačku za příliš nevázanou, což se neslučuje s konzervativní povahou značky. Americké nakladatelství Singularity&Co spustilo projekt „Save the Sci-fi“, v rámci něhož chce každý měsíc vydat a zdarma poskytnout jeden klasický sci-fi román. Když oddech, tak třeba s článkem o historii sluchátek. UNESCO zvažuje, jestli příští rok ze seznamu světového kulturního dědictví nevyškrtnout Rudé náměstí a Kreml. Rusové prý nespolupracují a přistavují, aniž by se o tom poradili.