Samply minulého týdne: Watchmeni, akcie a Metoděj

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třicátým lednem a pátým únorem 2012.

Reunion Black Sabbath se ukázal vratší, než bychom čekali – bubeník Bill Ward trvá na smlouvě, která jej bude respektovat jako původního člena kapely. Sourozenci známí coby Kelly Family prodávají zámek Gymnich v Německu za 5,3 milionu eur. Třináctiletý fanoušek Machine Head Anthony Potenza si s kapelou v Buffalu zahrál skladbu „Aesthetics of Hate“. Kdokoli se naskytne v kancelářích Facebooku, nejspíš kouká, jestli se pod stolem neválí nějaká ta akcie. David Choe, výtvarný umělec, který si za malby na stěnách v těchto prostorách nechal v roce 2005 zaplatit v akciích, je totiž potenciální miliardář. Petr Nikolaev začne v květnu natáčet film, který má připomenout příchod Cyrila a Metoděje (I.) na Velkou Moravu. Čeká nás i jiné zajímavé téma zpracované na plátně - ve filmu se opět objeví Linda Lovelace. V pražském kině Aero proběhne od 14. února další ročník Festivalu otrlého diváka. Crosses zahráli poprvé naživo v kalifornské Pomoně (YouTube).

Julian Assange, spoluzakladatel serveru Wikileaks, se momentálně nemůže moc ukazovat, je totiž v domácím vězení, tak mu snad udělalo radost, že se objeví aspoň v Simpsonech. Indové podle tamního úřadu pro cenzuru nerozdýchají zadky a prsa, takže se po společnosti Sony Pictures chce, aby ve Fincherově snímku „Girl with the Dragon Tattoo“ byly závadné pasáže zobrazeny rozostřeně. Sony Pictures to patrně kvůli obavě o umělecký zážitek Indů neudělá. 24. dubna vyjde u The End Records nové album Anathemy „Weather Systems“. České centrum v Bukurešti u příležitosti stosedmdesátého výročí narození Antonína Dvořáka ponouklo rumunské autory k vytvoření remixů (II.). Zvitězily elektronické předělávky Cristiana a Gabriely Fierbințeanu. John Hurt a Tilda Swinton si zahrají v upírské romanci Jima Jarmusche „Only Lovers Left Alive“. Na českém internetu se možná objeví Amazon. Spousta z nás byla nadšených, když si Cormac McCarthy založil účet na Twitteru. Jenže to nebyl on. Mike Kelley, spolupracovník Sonic Youth a člen kapely Destroy All Monsters, spáchal v sedmapadesáti letech sebevraždu. Festival Pohoda věnuje první večer Václavu Havlovi, zahrají Plastici a Lou Reed. DC Comics ohlásili nové „Watchmeny“ (III.), chronologicky zařazené před děj původní série. Relativně silné mrazy ztěžují startování, dýchání a žití vůbec, ale zase skýtají téma ke konverzaci.