Samply minulého týdne: výročí, agent Bourne, Dva a Karviná

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 15. do 21. září 2014.

Bylo zjištěno, že v obci Fulnek se za uplynulý rok zvýšil počet počet místních firem, znovu otevřel tamní bowling, hotel Amos zlepšil svou kuchyni a místní fotbalový tým pokrok stvrdil vítězstvím 3:1 nad B týmem Oder. Uplynulo 67 let od založení americké tajné služby NSA a 44 let od smrti Jimiho Hendrixe. Pořadatelé potvrdili, že v listopadu přijede do Prahy Jack White. Vydavatelé časopisů Spark a Full Moon a internetového portálu Musicserver se dohodli na fúzi a vydali u té příležitosti tiskovou zprávu. Stránky deníku Guardian streamovaly nové album Leonarda Cohena a česká kapela Divided nabízela svou novinku k bezplatnému stažení. Opráski sčeskí historje se věnovaly Milanu Kunderovi (I.). V Jablonci hráli Wovenhand, jejichž frontman dostal od jedné z fanynek vyšívaný polštářek. Björk vyzvala Skoty k vyhlášení nezávislosti a nebyla vyslyšena. Zatímco leckdo řešil, co si počít s novou deskou U2 a způsobem jejího uvedení na trh, svěřil se herec Liam Neeson, že s Bonem tak nějak nezávazně pracuje na scénáři k filmu.

CITÁT TÝDNE
„Být obyvatelé Břevnova bachyně, tak si to užijí.“
Martin Fendrych v glose o megakoncertu skupiny Kabát na Vypichu

Herec Jack Huston byl uveden do hlavní role remaku filmu „Ben Hur“. Na pražské Radio Wave Live Session zahráli Kalle a Václav Havelka III. Matt Damon a režisér Paul Greengrass potvrdili, že budou společně pracovat na dalším pokračování příběhu agenta Bourna. To skotský producent Hudson Mohawke odtajnil, že připravuje novou desku společně s Antonym Hegartym. V Karviné se rozhodli přestat vyplácet ve sběrných dvorech peníze za papír a šrot. Vyšlo první číslo nového měsíčníku „Reportér“ (II.). Režisér David Lowery se rozepsal o loňském filmu Tsai Ming-lianga „Toulaví psi“. Skladatel filmové hudby Hans Zimmer ohlásil své historicky první koncerty ve Velké Británii. Nezdolní Dark Gamballe se prezentovali novým videoklipem (YouTube).

Metalisté byli zlí na Miley Cyrusovou, která se nechala vyfotit v tílku s logem Iron Maiden a navíc, považte, bez podprsenky (III.). Česká média kvitovala první comebackový zápas Nicole Vaidišové, hned další utkání ale tenistka prohrála. Mimozemšťan Ziltoid a Devin Townsend, který nikdy nespí, ohlásili data evropského turné včetně zastávky v Praze, kde zahrají spolu s Periphery a darkjazzovými Shining. V mezičase od minulých Samplů též Townsend stihl vyprodat londýnskou Royal Albert Hall. Česká filmová a televizní akademie seznala, že nejnadějnějším českým kandidátem na Oscara bude drama „Fair Play“. Label Deadlight vydal novou edici splitu Xasthur a Nachtmystium, ze které by už neměl profitovat frontman druhých jmenovaných. Nový klip představili též Dva (YouTube).