Samply minulého týdne: vlaky, Perfect Pussy a Café Louvre

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 8. do 14. prosince 2014.

Proběhla hojně navštívená demonstrace na podporu žižkovské KLIniKY, na kterou policejní těžkooděnci navázali demonstrací síly. Televizní seriál „Poirot“ zaznamenal v České televizi rekordní sledovanost. Rozpadli se Isacaarum, v Praze koncertoval Angelo Kelly a nezdálo se, že by spolu obě události souvisely. Byly zveřejněny nominace na ceny Vinyla za rok 2014 a hned dvakrát padlo jméno Kalle. V Top 10 desek roku podle rádia Wave se jejich jméno objevilo též, na prvním místě byl k nalezení venezuelský producent Arca. Label Tridroid Records vydal na kazetě „Target Earth“ od Voivod (I.). Judi Denchová slavila osmdesátiny. Uplynulo padesát let od prosince, kdy John Coltrane nahrál album „A Love Supreme“.

CITÁT TÝDNE
„Jediný teoretický základ, který mají čeští hudební kritici, je následující: pokud někdo umolousaný nebo divně namalovaný kňourá za doprovodu zvláštních a hlavně zajímavých zvuků chraplavým hlasem mimo rytmus a harmonii pro nikoho, že je sám, je to pravda a jde hlavně o zajímavou reflexi světa. Pokud někdo upravený zpívá za doprovodu šikovných muzikantů pěkným hlasem čistě a v rytmu pro hodně lidí, že je sám, je to jen jímavá lež a jde hlavně o peníze.“
zpěvák Dan Bárta v rozhovoru pro portál Frontman

Vyšlo najevo, že v Café Louvre na Národní třídě zrušili anglickou snídani, proslulou mimo jiné jedinečně ochucenými fazolemi, a pražská kavárna se nebouřila. Vyšlo nové číslo časopisu Uni, věnováno bylo Tomu Waitsovi. Knihou roku se v tradiční anketě Lidových novin stal s rekordním náskokem román „Básník“ od Martina Reinera (II.). Média dala prostor tiskové zprávě českého letního festivalu, který oznámil, že na něm zahraje skupina Alphaville, proslulá mimo jiné tím, že u nás koncertuje opakovaně – naposled na přehlídce Sedmihorské léto v Sedmihorkách u Turnova. Obvyklý mediální prostor dostaly i nominace na ceny Zlatý globus, zatímco referování o udělených Evropských filmových cenách si vystačilo s přepisem strohé agenturní zprávy. Hravý Dan Deacon zveřejnil nový klip k nové skladbě „Feel the Lightning“ z nového alba „Gliss Riffer“, které vyjde v únoru (YouTube).

Česká televize se pochlubila, že se na obrazovky, konkrétně do pořadu „Sama doma“, vrátí Jolana Voldánová. Label Indies Scope sestavil žebříček svých letos nejvíce prodávaných desek, mezi vinyláři to vyhráli Priessnitz, zatímco formát FLAC konvenoval fanouškům Hradišťanu a Jiřího Pavlici. To label Silver Rocket vydal „archaické“ kompilační CD svých kapel (III.). Death Grips se možná rozpadli, což jim ale nebránilo ve zveřejnění klipu z dosud nezveřejněné desky. Ninja z Die Antwoord mezitím zpíval spolu s Billym Corganem Bowieho „Fame“. V posledním pražském vysílání „Tečky páteční noci“ účinkoval Orchestr Berg. Perfume Genius pustil do světa třetí videoklip ze své letošní desky „Too Bright“ (YouTube).

Zpěvačka kapely Perfect Pussy Meredith Gravesová se svěřila, že pracuje na sólovém debutu, Jiří Ovčáček událost nijak nekomentoval. Deafheaven prodávali font, který zkrášluje obal jejich poslední desky „Sunbather“. Do Španělska přijel po jedenadvaceti dnech jízdy z Číny vlak s hračkami, kancelářskými potřebami a dalšími předměty, bez kterých bychom se v čase předvánočním zajisté neobešli. Russian Circles ohlásili evropské turné včetně pražské zastávky, koncert v klubu 007 budou mít také Minsk. V okolí Londýna zkolabovala letištní doprava a na svou poslední cestu vyjel legendární noční rychlík Excelsior (IV.). Blížily se Vánoce a dvaadevadesátiletý herec Christopher Lee zase zpíval operním hlasem do metalové instrumentace koledy.